Թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում, անդրադառնալով վնասվածքին ու միջազգային մրցաշարերում կրած պարտություններին, հայտարարել է, որ ամեն ինչ անելու է, որ 2026-ը սկսի 100 տոկոս կարողությամբ ու առողջությամբ։ Նա նաև հայտարարել է, որ նպատակ ունի Օլիմպիադայում ներկայացնել Հայաստանը։
«2025 թ–ը ես շատ լավ սկսեցի, բայց հետո վնասվածք ստացա, ինչպես նաև մարտ ամսին հիվանդացա, դա շատ ծանր վարակ էր ու վերականգնողական շրջանը շատ երկար տևեց։ Ես չկարողացա մրցել լուրջ մակարդակի վրա։ Հետո նաև ուսի ու դաստակի ցավեր ունեցա ու դեռ վերականգնման շրջանում եմ»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ ցանկացած մարզիկի երազանքն է Օլիմպիական խաղերի մասնակցելը։
«Ես էլ բացառություն չեմ: Անհամբեր սպասում եմ դրան, նպատակ ունեմ մասնակցել ոչ միայն Լոս Անջելեսի Օլիմպիական խաղերին, այլև հետագա մյուս օլիմպիական խաղերին»,- հավելել է Էլինան։
Հայաստան այցի ընթացքում թենիստուհին արդեն կազմակերպել է վարպետության դասեր փոքրիկների համար և հանդիպել է իր երկրպագուներին։ Ավանեսյանն ընդգծել է, որ իր համար մեծ նշանակություն ունի երեխաների հետ շփումը և նրանց աչքերի ուրախությունը, որն իրեն մշտապես ոգեշնչում է։
«Շատ ուրախ եմ, որ վերադարձել եմ։ Հայաստան վերադարձել եմ ինչպես տուն, նաև մեծ ուրախությամբ մասնակցում եմ բոլոր միջոցառումներին»,– ասել է նա։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը նշել է, որ Էլինա Ավանեսյանը շարունակում է արժանապատվորեն ներկայացնել Հայաստանը միջազգային մրցաշարերում։ Նա վստահեցրել է, որ հիմնադրամը շարունակելու է աջակցել թենիստուհուն, որպեսզի վերջինս հնարավորություն ունենա աշխարհում ներկայացնել Հայաստանը։
Թենիսի կանանց ասոցիացիայի հրապարակած ամենշաբաթյա համաշխարհային դասակարգման աղյուսակում Էլինա Ավանեսյանը այս շաբաթ նահանջել է մեկ հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 104-րդ տեղը։

At a press conference in Yerevan, tennis player Elina Avanesyan spoke about her injuries and recent defeats at international tournaments, saying she will do everything possible to start 2026 at full strength and health. She also declared that her goal is to represent Armenia at the Olympics, Sputnik Armenia reports.
“I started 2025 very well, but then I got injured and in March I also caught a serious infection, with a long recovery period. I couldn’t compete at a high level. Later, I suffered from shoulder and wrist pain, and I’m still recovering,” she said.
She noted that participating in the Olympic Games is every athlete’s dream.
“I’m no exception. I’m eagerly waiting for it. My goal is to take part not only in the Los Angeles Olympic Games, but also in future Olympics,” Avanesyan added.
During her visit to Armenia, she organized masterclasses for children and met with fans, stressing how much their joy inspires her.
“I’m very happy to be back. Coming to Armenia feels like coming home, and I gladly take part in all events,” she said.
Vanane Ararktsyan, executive director of the Keron Development Foundation, said Elina Avanesyan continues to represent Armenia with dignity in international tournaments and assured that the foundation will keep supporting her.
According to the Women’s Tennis Association (WTA) weekly world rankings, Elina Avanesyan has dropped one position this week to 104th place.