Թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում, անդրադառնալով վնասվածքին ու միջազգային մրցաշարերում կրած պարտություններին, հայտարարել է, որ ամեն ինչ անելու է, որ 2026-ը սկսի 100 տոկոս կարողությամբ ու առողջությամբ։ Նա նաև հայտարարել է, որ նպատակ ունի Օլիմպիադայում ներկայացնել Հայաստանը։
«2025 թ–ը ես շատ լավ սկսեցի, բայց հետո վնասվածք ստացա, ինչպես նաև մարտ ամսին հիվանդացա, դա շատ ծանր վարակ էր ու վերականգնողական շրջանը շատ երկար տևեց։ Ես չկարողացա մրցել լուրջ մակարդակի վրա։ Հետո նաև ուսի ու դաստակի ցավեր ունեցա ու դեռ վերականգնման շրջանում եմ»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ ցանկացած մարզիկի երազանքն է Օլիմպիական խաղերի մասնակցելը։
«Ես էլ բացառություն չեմ: Անհամբեր սպասում եմ դրան, նպատակ ունեմ մասնակցել ոչ միայն Լոս Անջելեսի Օլիմպիական խաղերին, այլև հետագա մյուս օլիմպիական խաղերին»,- հավելել է Էլինան։
Հայաստան այցի ընթացքում թենիստուհին արդեն կազմակերպել է վարպետության դասեր փոքրիկների համար և հանդիպել է իր երկրպագուներին։ Ավանեսյանն ընդգծել է, որ իր համար մեծ նշանակություն ունի երեխաների հետ շփումը և նրանց աչքերի ուրախությունը, որն իրեն մշտապես ոգեշնչում է։
«Շատ ուրախ եմ, որ վերադարձել եմ։ Հայաստան վերադարձել եմ ինչպես տուն, նաև մեծ ուրախությամբ մասնակցում եմ բոլոր միջոցառումներին»,– ասել է նա։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը նշել է, որ Էլինա Ավանեսյանը շարունակում է արժանապատվորեն ներկայացնել Հայաստանը միջազգային մրցաշարերում։ Նա վստահեցրել է, որ հիմնադրամը շարունակելու է աջակցել թենիստուհուն, որպեսզի վերջինս հնարավորություն ունենա աշխարհում ներկայացնել Հայաստանը։
Թենիսի կանանց ասոցիացիայի հրապարակած ամենշաբաթյա համաշխարհային դասակարգման աղյուսակում Էլինա Ավանեսյանը այս շաբաթ նահանջել է մեկ հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 104-րդ տեղը։

На пресс-конференции в Ереване теннисистка Элина Аванесян рассказала о полученной травме и поражениях на международных турнирах, подчеркнув, что сделает всё, чтобы начать 2026 год в полной форме и здоровье. Она также заявила, что её цель — участие в Олимпийских играх, сообщает Sputnik Армения.
«2025 год я начала очень хорошо, но потом получила травму, а в марте переболела тяжёлой инфекцией, восстановление заняло много времени. Я не могла выступать на высоком уровне. Позже появились боли в плече и запястье, и я всё ещё нахожусь в процессе восстановления», — сказала спортсменка.
По её словам, участие в Олимпийских играх — мечта любого спортсмена.
«Я не исключение. С нетерпением жду этого. Моя цель — участвовать не только в Олимпиаде в Лос-Анджелесе, но и в следующих Играх», — добавила Аванесян.
Во время визита в Армению она провела мастер-классы для детей и встретилась со своими поклонниками, подчеркнув, что для неё очень важна радость в глазах детей, которая её вдохновляет.
«Я очень рада вернуться. Возвращение в Армению для меня как возвращение домой, и я с удовольствием участвую во всех мероприятиях», — сказала она.
Исполнительный директор фонда развития «Керон» Ванане Аракцян отметил, что Элина Аванесян продолжает достойно представлять Армению на международных турнирах, и заверил, что фонд продолжит её поддерживать.
Согласно еженедельному мировому рейтингу Женской теннисной ассоциации (WTA), Элина Аванесян на этой неделе опустилась на одну позицию и занимает 104-е место.