ԱԺ ընդդիմադիր կին պատգամավորները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ խստորեն քննադատելով ԱԺ ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի՝ սեպտեմբերի 8-ին հնչեցրած հայտարարությունները ընդդիմադիր պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հասցեին։
Նրանք պահանջում են, որ Հովհաննիսյանը հրապարակային ներողություն հայտնի, իսկ ԱԺ ղեկավարությունը՝ հասցեական դատապարտի նրա արարքը։
«Անթույլատրելի ենք համարում և խստորեն դատապարտում ենք իշխող ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 8-ին ընդդիմադիր պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հասցեին հնչեցրած հայտարարությունները»:
Հայտարարության մեջ նշվել է, որ միջադեպը սկիզբ է առել այն ժամանակ, երբ Արթուր Հովհաննիսյանy փորձ է արել խանգարել Թագուհի Թովմասյանի ճեպազրույցը։ Թովմասյանը հայտարարել է, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բավարար ջանքեր չի գործադրում՝ Բաքվում պահվող հայ գերիներին վերադարձնելու ուղղությամբ։
«Սա ոչ միայն ԱԺ-ում տիրող անհանդուրժողական մթնոլորտի հերթական դրսևորումն է, այլև սեռով պայմանավորված խտրականության դրսևորում և ուղղակի հարձակում կանանց քաղաքական մասնակցության դեմ։
Այս իրավիճակը պետք է արժանանա ոչ միայն ներքաղաքական, այլև միջազգային իրավապաշտպան ու կանանց իրավունքներով զբաղվող կառույցների միանշանակ գնահատականին։
Ակնհայտ է, որ մասնագիտական գործունեություն իրականացնող կանանց պարբերաբար թիրախավորելը վերածվել է իշխող ուժի ներկայացուցիչների կրկնվող արատավոր գործելաոճի։
Փաստ է նաև, որ իշխող ուժի ներկայացուցիչները հետևողականորեն իրականացնում են քաղաքական դիսկուրսը նսեմացնելու և արժեզրկելու քաղաքականություն՝ այն վերածելով վիրավորանքների ու արժանապատվությունը նվաստացնող արտահայտությունների շարանի։ Սա վտանգում է հանրային բանավեճի առողջությունը և ժողովրդավարության հիմքերը, ուստի պետք է արժանանա հանրային կտրուկ և միանշանակ արձագանքի։
Հատկանշական է, որ Արթուր Հովհաննիսյանը մշտապես աչքի է ընկնում բարոյական նվազագույն նորմերին հակասող վարքագծով․ նա հայտնի է բռնության հրապարակային կոչերով և ընդդիմադիր գործիչների հասցեին զրպարտություններով, որոնց համար դատարանի վճիռներով պարտավորվել է ներողություն խնդրել։
Անընդունելի համարելով Ազգային ժողովի բարձր պաշտոն զբաղեցնող անձի կողմից հանրային հարթակում նման կնոջը թիրախավորող և նվաստացնող բառապաշարի կիրառումը՝ մենք պահանջում ենք․
ա. Արթուր Հովհաննիսյանի կողմից հրապարակային ներողություն՝ իր հայտարարությունների համար,
բ. Ազգային ժողովի ղեկավարության հստակ, հասցեական և հրապարակային դատապարտում, ինչպես նաև Ա. Հովհաննիսյանի վարքը քննող Էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողովի ձևավորում։
Հայտարարությունը ստորագրել են Ագնեսա Խամոյանը, Աննա Գրիգորյանը, Աննա Մկրտչյանը, Ասպրամ Կրպեյանը, Արեգնազ Մանուկյանը, Արմինե Խերանյանը, Արմենուհի Կյուրեղյանը, Արփինե Վարդանյանը, Զեմֆիրա Միրզոևան, Էլինար Վարդանյանը, Իրինա Գասպարյանը, Լիլիթ Գալստյանը և Քրիստինե Վարդանյանը։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հանդես է եկել հրապարակային հայտարարությամբ՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամների վարքագծին։
«Հայաստանում և Հայաստանից դուրս ՔՊ-ն շատ երևույթների հետ է ասոցացվում` իր երկրի շահերը սակարկման դնելու, հանձնելու, չդիմադրելու, նահանջելու: Երկար շարունակելի ցանկ:
Բայց մի երևույթ էլ կա, որ ՔՊ-ում մշակույթի է վերածվել` կանանց հաշվին ինքնահաստատվելու փորձերը, այլանդակ բառապաշարը և գերդոզավորված ինքնահավանությունը:
Արդեն պարզ է ինչպես Փաշինյանը վարվում է իր կոնկրետ կուսակիցների նկատմամբ, նրանք էլ մաղձը թափում/տարածում են այլոց, իսկ ավելի կոնկրետ հատկապես ընդդիմադիր դիրքերից հանդես եկող կանանց նկատմամբ:
Ովքեր ՔՊ-ում կամ դրանից դուրս այս ամենը նորմալ են դիտում, դա ուղիղ խոսում է իրենց հոգեվիճակի, տեսակի, էության և մեծ հաշվով` քաղաքական վախճանի մասին»,-նշել է նա։
ԱԺ պատգամավոր Թագոհի Թովմասյանը նամակով Ալեն Սիմոնյանին պաշտոնական գրությամբ տեղեկացրել է, որ ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը խանգարել է իր ճեպազրույցը, երբ խոսում էր Բաքվի բանտում խոշտանգվող հայ գերիների մասին։ «Պահանջում եմ, որ Հովհաննիսյանը ԱԺ մուտք գործելուց առաջ ամեն օր պարտադիր թեստավորվի թմրամիջոցների օգտագործման վերաբերյալ, իսկ արդյունքները լինեն հրապարակային»,–նշել է նա։

Женщины-депутаты от оппозиции Национального собрания Армении выступили с совместным заявлением, резко осудив высказывания секретаря фракции «Гражданский договор» Артура Ованнисяна, сделанные 8 сентября в адрес депутата Тагуи Товмасян.
Они требуют от Ованнисяна публичных извинений, а от руководства парламента — точечной и публичной оценки его поведения.
«Мы считаем недопустимыми и решительно осуждаем высказывания секретаря правящей фракции Артура Ованнисяна, прозвучавшие 8 сентября 2025 года в адрес оппозиционного депутата Тагуи Товмасян», — говорится в заявлении.
По их словам, инцидент произошёл в момент, когда Ованнисян попытался помешать брифингу Товмасян, в ходе которого она заявила, что премьер-министр Никол Пашинян не прилагает достаточных усилий для возвращения армянских пленных из Баку.
«Это не просто проявление нетерпимости в стенах парламента, но и пример гендерной дискриминации и прямой атаки на политическое участие женщин.
Подобные случаи должны получить оценку не только внутри страны, но и со стороны международных правозащитных и женских организаций», — подчеркивается в заявлении.
Отмечается, что представители власти регулярно целенаправленно атакуют женщин, выполняющих профессиональные обязанности, и таким образом разрушают политическую культуру, подменяя её оскорблениями и унижением достоинства.
В заявлении напомнили, что Артур Ованнисян ранее был обязан судом принести извинения за клевету, и подчеркнули, что его поведение — не единичный случай, а систематическая практика.
Депутаты требуют:
а. Публичных извинений от Артура Ованнисяна за свои высказывания;
б. Чёткой, точечной и публичной оценки от руководства парламента, а также создания временной комиссии по этике для расследования действий А. Ованнисяна.
Заявление подписали: Агнеса Хамоян, Анна Григорян, Анна Мкртчян, Аспрам Крпеян, Арегназ Манукян, Армине Херанян, Арменуи Кюрегян, Арпине Варданян, Земфира Мирзоева, Элинар Варданян, Ирина Гаспарян, Лилит Галстян и Кристине Варданян.
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абраамян также выступил с публичным заявлением, критикуя поведение членов «Гражданского договора».
«Внутри Армении и за её пределами ГД ассоциируется с капитуляцией, отсутствием сопротивления и отказом от интересов страны. Но есть ещё одно явление — самоутверждение за счёт женщин, отвратительная лексика и болезненное самолюбие, ставшие частью их культуры», — отметил он.
Он заявил, что подобное поведение особенно направлено против женщин, занимающих оппозиционную позицию, и выразил уверенность, что это свидетельствует о психологической и политической деградации сторонников таких действий.
Депутат Тагуи Товмасян направила официальное письмо спикеру парламента Алену Симоняну, сообщив, что Артур Ованнисян сорвал её брифинг, посвящённый пыткам армянских пленных в Баку. Она потребовала, чтобы Ованнисян ежедневно проходил тест на наркотики с публичной публикацией результатов.
В ответ Ованнисян, в разговоре с журналистами, позволил себе непристойное высказывание в адрес Товмасян: «Если она позволяет себе делать женщине неподобающие наглые предложения, тогда я тоже предложу ей сдавать тест на венерические болезни, чтобы понять, откуда у неё те четыре дома».