Սեպտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է դրել օրենսդրական նախաձեռնություն, որով առաջարկվել է խստացնել պատիժները վարժական հավաքներին չներկայանալու համար, ինչպես նաև ընդլայնել Ռազմական ոստիկանության լիազորությունները։ Նախագիծը ներկայացրել է պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը։
Փոփոխությունների առանցքային նպատակներից է Քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածում հստակեցնել վարժական հավաքից խուսափելու սահմանումը, հայտնում է «ՍիվիլՆեթը»։
Ըստ ներկայացված նախագծի՝ խուսափում կհամարվի ոչ միայն զինկոմիսարիատին չներկայանալը, այլև բժշկական փորձաքննությունից հրաժարվելը կամ հավաքին մասնակցությունից այլ կերպ հրաժարվելը։ Նման դեպքերում առաջարկվել է կիրառել քրեական պատասխանատվություն՝ տուգանք կամ մինչև երկու ամիս կարճաժամկետ ազատազրկում, ինչպես նաև ազատազրկում մեկից երեք տարվա ժամկետով:
Բացի դրանից, նախատեսվել է խստացնել պատժի սահմանաչափերը, եթե խուսափումը տեղի է ունեցել ծանրացնող հանգամանքներում։ Մասնավորապես՝ եթե քաղաքացու կողմից կիրառվել է «բ»ինքնավնասում, ձևացվել է հիվանդություն«/բ» կամ օգտագործվել է կեղծ փաստաթուղթ, ապա առաջարկվել է սահմանել ազատազրկում՝ 2-5 տարի ժամկետով։
Նախագծով նաև նախատեսվել է խրախուսման մեխանիզմ․ այն քաղաքացին, ով մինչև հավաքների ավարտը կամավոր կմասնակցի դրանց, կազատվի քրեական պատասխանատվությունից։
Օրենսդրական փաթեթի երկրորդ բաղադրիչով վերանայվել են Ռազմական ոստիկանության գործառույթները։ Մինչ այժմ ՌՈ-ի հիմնական առաքելությունը եղել է հանցագործությունների կանխումը և խափանումը, սակայն նոր կարգավորումները նախատեսում են Ռազմական ոստիկանությանը վերապահել նաև հանցագործությունների բացահայտման և հետաքննության լիազորություն։
Բացի դրանից, նախատեսվել է, որ Ռազմական ոստիկանությունը ներգրավված կլինի զորակոչի, զորահավաքի և վարժական հավաքների կազմակերպման աշխատանքներում՝ աջակցելով զինվորական կոմիսարիատներին։
Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանի պարզաբանմամբ՝ Ռազմական ոստիկանության լիազորությունները սահմանվում են ավելի հստակ՝ ներառելով ոչ միայն կանխարգելիչ ու խափանող գործառույթներ, այլև հանցագործությունների հայտնաբերման և բացահայտման գործընթաց։ ՌՈ-ին վերապահված է աջակցել զինկոմիսարիատներին՝ ինչպես զինծառայության հաշվառման, այնպես էլ պարտադիր կամ պահեստազորային զորակոչի ու պատրաստության աշխատանքների ընթացքում։

On September 8, Armenia’s National Assembly reviewed a draft bill aimed at tightening penalties for avoiding mandatory military training exercises and expanding the powers of the Military Police. The initiative was introduced by Deputy Defense Minister Arman Sargsyan, CivilNet reports.
One of the key goals is to amend Article 462 of the Criminal Code to clearly define what constitutes evasion. Under the proposed changes, evasion would include not only failing to appear at the military commissariat but also refusing medical examination or declining participation by other means.
Proposed penalties include fines or short-term imprisonment of up to two months, and prison terms ranging from one to three years.
In cases involving aggravating circumstances—such as deliberate self-harm, feigning illness, or using forged documents—the law would impose harsher penalties of two to five years in prison.
The draft also introduces an incentive mechanism: individuals who voluntarily join training before its completion would be exempt from criminal liability.
The second part of the legislative package revises the role of the Military Police. Until now, its primary mission was to prevent and disrupt crimes, but the new provisions would also authorize it to investigate and uncover offenses.
Additionally, the Military Police would assist in organizing conscription, mobilization, and training exercises, providing support to military commissariats.
Deputy Minister Sargsyan explained that the proposed law clarifies and expands the Military Police’s authority to include detection, investigation, and direct involvement in enlistment and readiness activities.