Կադաստրի կոմիտեի պաշտոնյան կաշառք է ստացել կեղծ տվյալներով ինքնակամ շինությունների անխոչընդոտ գրանցումն ապահովելու համար, հայտնում է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Նախաքննությամբ բացահայտել է, որ ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի կողմից քարտեզագրողի, գեոդեզիստի, չափագրողի և հողաշինարարի որակավորում ստացած մի շարք անհատ ձեռնարկատերեր, նախնական պայմանավորվածությամբ, խմբով, ՀՀ Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքում գտնվող ինքնակամ կառույցների քանակական և որակական տվյալները կեղծելու և ՀՀ կադաստրի կոմիտեի էլեկտրոնային հարթակ ներմուծելու դիմաց քաղաքացիներից կաշառք են ստանալ:
Այդ գումարի մի հատված փոխանցվել է Կադաստրի կոմիտեի պաշտոնատար անձին՝ այդ պայմաններում շինությունների անխոչընդոտ գրանցումն ապահովելու նպատակով:
«Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ նշված անհատ ձեռնարկատերերը Արտաշատ քաղաքում նախագծման գործունեություն իրականացնող անձի, ինչպես նաև Արտաշատի համայնքապետարանի քաղաքաշինության և հողաշինության բաժնի նախկին աշխատակցի կողմից տեղեկություններ տրամադրելու միջոցով կազմել են մեկ այլ քաղաքացուն պատկանող բնակելի տան և օժանդակ շինությունների կառուցման նախագծային փաստաթղթերի մշակման կեղծ ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Վերը նշված հանցավոր գործողությունների համար մեղադրանք է ներկայացվել 6 անձի:
Կադաստրի պետական կոմիտեի աշխատակցին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով՝ կաշառք ստանալու արարքի համար, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը: Կաշառքի փոխանցմանը նպաստելու, մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալու, ինչպես նաև խմբով կեղծ փաստաթղթեր կազմելու և իրացնելու համար մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև երկու անհատ ձեռնարկատերերի, որոնցից մեկը կալանավորվել է, մյուսը՝ տնային կալանքի տակ է վերցվել:
Նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է ներկայացվել նաև կաշառք տված քաղաքացուն, ինչպես նաև նրանց, ովքեր մասնակցել են կեղծ փաստաթղթեր կազմելուն:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է, և գործի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ փոխանցվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

An official from Armenia’s State Cadastre Committee has been charged with accepting a bribe in exchange for ensuring the registration of unauthorized buildings using falsified data, the Anti-Corruption Committee reported.
The investigation revealed that a group of private entrepreneurs, certified as cartographers, geodesists, surveyors, and land planners by the Cadastre Committee, had conspired to accept bribes from citizens in Artashat, Ararat Province. In return, they falsified the quantitative and qualitative data of illegal structures and uploaded this information into the Cadastre's digital system.
A portion of the bribe was transferred to an official within the Cadastre Committee to secure smooth registration of these constructions under false pretenses.
Additionally, the investigation found that with assistance from a local planner and a former employee of the Artashat municipality’s urban development department, these private entrepreneurs fabricated project documents for a residential home and auxiliary buildings belonging to another citizen using forged architectural and planning instructions.
Six individuals have been charged in connection with the above actions.
The Cadastre official is charged under Article 435, Part 2, Clause 3 of Armenia’s Criminal Code (accepting a bribe), and has been placed in detention. Two private entrepreneurs face charges of facilitating bribery, accepting bribes in the private sector, and collectively forging and using fake documents. One of them is in pre-trial detention, while the other is under house arrest.
Charges have also been brought against the citizen who paid the bribe and others involved in fabricating the documents.
The investigation is now complete, and the case has been forwarded to Armenia’s Anti-Corruption Court with an indictment.
Note: An individual accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a final court ruling, in accordance with Armenian law.