Ադրբեջանի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանը արդեն 28 օր է հացադուլ է սկսել, սակայն նրա ընտանիքը դեռևս որևէ տեղեկություն չունի նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ։
Էուլջեքջյանի շահերը ներկայացնող փաստաբան, Արգենտինայում բնակվող միջազգային իրավաբան Լուչիանա Մինասյանը նշել է, որ պատրաստվում են ուղղակի դիմել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ խնդրելով ապահովել բժշկական միջամտություն, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Բանն այն է, որ Վիգենի հետ նույն խցում գտնվող նրա ընկերը նույնպես բժշկական օգնության կարիք ունի։ Նրա առողջական վիճակը ևս ծայրահեղ ծանր է, բայց ընտանիքը հրաժարվում է դրա մասին խոսել։ Թերևս վախենում են Բաքվում գտնվող իրենց սիրելիների նկատմամբ վրեժխնդրությունից»,– ասել է Մինասյանը։
Երբ փաստաբանին հարց է ուղղվել՝ արդյոք որևէ ակնկալիք ունեն Հայաստանի կառավարությունից, նա արձագանքել է, որ միայն կապ է ունեցել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ՝ Վիգեն Էուլջեքջյանի ընտանիքին տրամադրվելիք աջակցության շրջանակում։
«2020 թվականին Հայաստանը որոշեց օգնել ռազմագերիների ընտանիքներին։ Բայց ժամանակի ընթացքում աստիճանաբար այդ աջակցությունը բարդացավ։ Դժվարությունները խորացան հատկապես այն ժամանակ, երբ Արցախի 120 հազար բնակչի հարկադիր տեղահանումը տեղի ունեցավ, ինչի արդյունքում կառավարությունը սկսեց նաև նրանց կարիքները հոգալ։ Ռազմագերիների և տեղահանվածների ընտանիքների աջակցությունը սկսեց բեռ դառնալ կառավարության համար, և այդ աջակցությունը կամաց-կամաց նվազեց։
Մինչդեռ մենք հետևում էինք որոշ ընտանիքների վիճակին և տեսնում էինք այն ծանրությունը, որն առաջանում է, երբ տան ֆինանսապես ապահովողը, կերակրողը ընտանիքի հետ չէ։ Ես շարունակ այս հարցով դիմում էի Մարդու իրավունքների պաշտպանին և նախարարությանը՝ աջակցություն տրամադրելու հնարավորության խնդրով։
Վիգենի ընտանիքը տևական ժամանակ է ծանր դրության մեջ է։ Վիգենի կինը՝ Լինդան, չէր կարողանում ապահովել մոր ուռուցքաբանական բուժման ծախսերը։ Այս պահին մենք դեռ հունիս և հուլիս ամիսների վճարումները չենք ստացել։ Սակայն ընտանիքը ազատության մեջ է, նրանց օգնել հնարավոր եղավ Հայ որբերի օգնության միության աջակցությամբ։ Իսկ Վիգենի առողջական վիճակի մասին որևէ տեղեկություն այս պահին հասանելի չէ։ Բացի այդ՝ որևէ բժշկական օգնություն գերիների համար հասանելի չէ»,– պատմել է Մինասյանը։
46-ամյա Էուլջեքջյանը Հայաստանի և Լիբանանի քաղաքացի է, որին ադրբեջանցի զինծառայողները գերեվարել են Լեռնային Ղարաբաղում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին, երբ ստորագրվել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի համաձայնագիրը, որով ավարտվել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմը։ Նա հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից պահվող վեց քաղաքացիական պատանդներից մեկը։
Սա Վիգեն Էուլջեքջյանի ձեռնարկած առնվազն երրորդ հացադուլն է վերջին տարիների ընթացքում։ 2023 թվականին նա 24 օր հացադուլ է հայտարարել այն բանից հետո, երբ նրան արգելել են իր կնոջ հետ շփվել արաբերենով՝ պնդելով, որ փոխարենը նա խոսի հայերեն, ինչը կինը չի հասկանում։ 2025 թվականի մայիսին նա կրկին հացադուլ է սկսել՝ շարունակված երկու շաբաթ, երբ նրան լիովին զրկել են կնոջը զանգելու հնարավորությունից։ Դրանից հետո նա ստացել է ամսական մեկ անգամ զանգ կատարելու իրավունք։ Ըստ որոշ աղբյուրների, հունիսին այդ զանգը հնարավոր է դարձել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ։
Հինգ տարի տևած գերության ընթացքում Էուլջեքջյանը ենթարկվել է ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ հոգեբանական բռնությունների։ «Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնի» զեկույցի համաձայն՝ գերեվարման սկզբում նրան ծեծի են ենթարկել մինչև գիտակցության կորուստը։ Նա նաև ստիպված է եղել կեղծ մահապատժի ենթարկվել։ Հեռուստատեսային հարցաքննությունների ժամանակ տեսանելի է եղել, որ նրա ձեռքին, որտեղ նախկինում խաչի դաջվածք է եղել, հայտնվել են այրվածքներ, ինչը վկայում է՝ հնարավոր է՝ այդ հատվածը միտումնավոր այրել են։

Vicken Euljekjian, an Armenian-Lebanese citizen held in an Azerbaijani prison, has been on a hunger strike for 28 days, with no available information about his health, according to his family.
Luciana Minassian, a human rights lawyer based in Argentina who represents Euljekjian, told Pastinfo that they plan to formally appeal to Azerbaijani authorities to demand medical intervention.
“The man sharing Vicken’s cell is also in critical need of medical attention. His health is deteriorating too, but the family refuses to speak about it—likely out of fear for retaliation against their loved ones in Baku,” Minassian explained.
When asked whether they expect any support from the Armenian government, Minassian said she has only been in contact with Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs regarding potential aid for Euljekjian’s family.
“In 2020, Armenia pledged support for families of prisoners of war. But over time, that assistance diminished—especially after the mass displacement of 120,000 people from Artsakh, which forced the government to expand its support. Aid to POW and refugee families became a burden, and gradually decreased.
We’ve closely followed the plight of these families and saw how difficult things became when the primary breadwinner was gone. I’ve repeatedly appealed to the Human Rights Defender and the ministry, urging them to provide help.
Vigen’s family has long been in hardship. His wife Linda struggled to pay for her mother’s cancer treatment. We’ve yet to receive June and July payments. Still, the family is safe thanks to help from the Armenian Orphans Aid Union. As for Vigen’s health, there’s no available information. Medical care for prisoners is nonexistent,” she added.
Euljekjian, 46, was captured by Azerbaijani forces in Artsakh on November 10, 2020—the day a ceasefire agreement was signed between Armenia and Azerbaijan, ending the 44-day war. He is one of six civilian hostages held by Azerbaijan.
*This is at least Euljekjian’s third hunger strike in recent years. In 2023, he refused food for 24 days after being banned from speaking Arabic with his wife—authorities insisted he speak Armenian, which she doesn’t understand. In May 2025, he went on a two-week hunger strike after being completely barred from calling her. He was later allowed one call per month, reportedly arranged through the International Committee of the Red Cross in June.
Over his five years in captivity, Euljekjian has been subjected to physical and psychological abuse. According to the Center for Truth and Justice, he was initially beaten until unconscious and faced mock executions. TV footage showed burn marks on his arm, where a cross tattoo used to be—evidence suggesting it may have been deliberately burned off.*