Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն, մի խումբ եպիսկոպոսների ուղեկցությամբ, այցելել է կալանքի տակ գտնվող Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, հայտնում է Aravot.am-ն իր աղբյուրի վրա հղումով։
Նշվում է, որ, չնայած Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի հետ կապ հաստատել չի հաջողվել, աղբյուրի փոխանցմամբ՝ այցը տեղի է ունեցել այդ ձևաչափով։
Մոտ մեկ ամիս առաջ իշխանությունները մերժել էին կաթողիկոսի՝ Միքայել սրբազանին տեսակցելու խնդրանքը, երբ վերջինս գտնվել է նախնական կալանքի վայրում։ Դատական նիստի ընթացքում Շիրակի թեմի առաջնորդի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր. «Քննիչը մերժել է միջնորդությունը»:
Աջապահյանի փաստաբաններն Վերաքննիչ դատարան բողոք են ներկայացրել՝ վիճարկելով նրա կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Փաստաբանները պահանջել են չեղարկել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի կողմից օգոստոսի 15-ին ընդունված որոշումը և Աջապահյանի նկատմամբ կիրառված կալանավորումը վերացնել կամ փոխարինել այլընտրանքային խափանման միջոցով։
Սեպտեմբերի 3-ին ներկայացված բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ադրինե Ղուկասյանին։

10 Сентябрь 2025 - 10:41 AMT
Католикос всех армян Гарегин II на днях посетил находящегося под арестом архиепископа Микаэла Аджапахяна, возглавляющего Ширакскую епархию, сообщает Aravot.am .
По информации источника, его сопровождала группа епископов. Несмотря на то, что связаться с информационным отделом Первопрестольного Святого Эчмиадзина не удалось, визит, по словам источника, состоялся именно в таком формате.
Около месяца назад власти Армении отказали Католикосу в просьбе навестить архиепископа, находившегося тогда в изоляторе предварительного заключения. На одном из судебных заседаний адвокат Аджапахяна Ерем Саргсян заявил журналистам: «Следователь отклонил ходатайство».
Юристы архиепископа обжаловали решение суда от 15 августа о продлении меры пресечения. Как сообщает Panorama.am , они потребовали отменить решение суда первой инстанции города Еревана и освободить Аджапахяна либо заменить арест альтернативной мерой.
Жалоба, поданная 3 сентября, была передана судье Апелляционного уголовного суда Адрине Гукасян.
27 июня около 30 человек в масках ворвались в резиденцию Ширакской епархии. Однако архиепископ Микаэл в это время находился в Святом Эчмиадзине, где проходило собрание духовенства. Позже он добровольно явился в Следственный комитет и по решению суда был арестован на два месяца. Против Аджапахяна возбуждено уголовное дело по статье о публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.