Հայաստանից մեկնել է 43,875 բռնի տեղահանված արցախցի, վերադարձել՝ 27,920-ը։ Այսինքն՝ 2023-ի սեպտեմբերյան բռնի տեղահանությունից հետո մինչև այս տարվա սեպտեմբերի 1-ը Հայաստանից հեռացել և (դեռ) չի վերադարձել 15,955 արցախցի։ Տվյալները տրամադրել է Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը, հայտնում է «ՍիվիլՆեթը»։
Նախորդ ամսվա համեմատ վերադարձողների թիվը աճել է 780-ով․ եթե օգոստոսի 1-ին չվերադարձողների թիվը 16,735 էր, ապա սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ 15,955։
2024-ի գարնանից մինչև 2025-ի գարուն (մոտ մեկ տարի) չվերադարձողների թիվը պահպանվել է 11-12 հազարի սահմաններում (տե՛ս գրաֆիկը ստորև)։ Սակայն 2025-ի մայիսից սկսվեց նոր ալիք․ չվերադարձողների թիվը ավելացել է մոտ 4-5 հազարով։ Դա համընկել է այն ժամանակահատվածի հետ, երբ դադարեցվեց արցախցիների «40+10» հազար դրամ սոցիալական ծրագիրը, և աջակցությունը դարձավ թիրախային՝ միայն խոցելի խմբերին։
Ներքին գործերի նախարարության տրամադրած տվյալներով՝ 2025 թվականի օգոստոսի 22-ի դրությամբ ՀՀ քաղաքացիություն ստացել է 10,659 արցախցի, իսկ դիմում ներկայացրածների թիվը հասել է 15,272-ի։ Քաղաքացիության ձեռքբերումը հանդիսանում է առանցքային պայման՝ բնակարանային աջակցության ծրագրերից օգտվելու համար։
ՀՀ կառավարությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է որոշում, որով արցախցիներին ընդունել է ժամանակավոր պաշտպանության տակ և օրենքի ուժով նրանց ճանաչել է որպես փախստական։

Since the mass displacement from Artsakh in September 2023, 43,875 forcibly displaced individuals have left Armenia, while 27,920 have returned, according to the National Security Service, CivilNet reports. This means that as of September 1, 15,955 Artsakh Armenians remain abroad, not having returned to Armenia.
Compared to the previous month, the number of returnees increased by 780: from 16,735 in early August to 15,955 by September 1.
Between spring 2024 and spring 2025, the number of non-returnees stayed within 11,000–12,000. However, since May 2025, a new wave of departures began, with an increase of about 4,000 to 5,000 non-returnees. This shift coincided with the termination of the monthly 40,000 + 10,000 AMD financial aid program for all refugees, replaced by targeted support for only vulnerable groups.
As of August 22, 2025, Armenia’s Ministry of Internal Affairs reports that 10,659 displaced Artsakh residents have acquired Armenian citizenship, with 15,272 having applied. Citizenship is a key requirement to access Armenia’s housing assistance programs.
On October 26, 2023, the Armenian government officially granted temporary protection status to Artsakh Armenians, legally recognizing them as refugees.