ՄԱԿ-ի զեկույցի տվյալներով՝ աշխարհում առաջին անգամ ավելորդ քաշ ունեցող երեխաների թիվը գերազանցել է թերսնված երեխաների թվից։
Փաստաթուղթը զգուշացնում է, որ վերամշակված ու անորակ սննդամթերքն աստիճանաբար գերակշռում է երեխաների սննդակարգում, գրում է Radar Armenia-ն։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տվյալներով՝ ներկայումս 188 միլիոն դեռահաս և դպրոցական տարիքի երեխա տառապում է գիրությունից, ինչը բացասաբար է անդրադառնում նրանց առողջության ու զարգացման վրա՝ մեծացնելով կյանքին սպառնացող հիվանդությունների առաջացման վտանգը։
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելը նշել է. «Երբ խոսում ենք թերսնվածության մասին, այլևս չենք նկատի ունենում միայն թերսնված երեխաներին։ Գիրությունը դառնում է աճող մտահոգություն։ Գերամշակված սննդամթերքը աստիճանաբար փոխարինում է մրգերին, բանջարեղենին և սպիտակուցներին այն ժամանակ, երբ սնուցումն առանցքային նշանակություն ունի երեխաների ֆիզիկական աճի, ճանաչողական զարգացման և հոգեկան առողջության համար»։
Զեկույցի համաձայն՝ 5-19 տարեկանների շրջանում թերսնված է 9.2%-ը, մինչդեռ 9.4%-ը դասվում է գերերի շարքը։ 2000 թվականին այս տարիքային խմբում թերսնվածների բաժինը կազմել է 13%, իսկ գիրության ցուցանիշը եղել է ընդամենը 3%։ Այժմ գիրությունը համարվում է առավել տարածված սննդային խանգարում ամբողջ աշխարհում՝ բացառությամբ Սահարայից հարավ ընկած Աֆրիկայի և Հարավային Ասիայի։ Նույնիսկ այն երկրներում, որտեղ երեխաների զգալի մասը շարունակում է տառապել սննդի պակասից, գերքաշության խնդիրը նույնպես նկատելի է։
Զեկույցը նաև արձանագրել է, որ 5-19 տարեկան յուրաքանչյուր հինգերորդ երեխան ունի ավելորդ քաշ։ Այս տարիքային խմբում 291 միլիոն երեխայի շրջանում գիրության տարածվածությունը 2000 թվականի 30%-ից 2022 թվականին հասել է 42%-ի։

10 Сентябрь 2025 - 11:26 AMT
В новом докладе ООН говорится, что во всём мире число детей с избыточным весом впервые превысило количество недоедающих.
Как сообщает «Radar Armenia», документ отмечает, что переработанные и некачественные продукты постепенно занимают ключевое место в рационе детей. По данным ЮНИСЕФ, сегодня 188 миллионов школьников и подростков страдают ожирением, что негативно отражается на их здоровье и развитии, увеличивая риск смертельно опасных заболеваний.
Исполнительный директор ЮНИСЕФ Кэтрин Рассел подчеркнула: «Когда мы говорим о недоедании, это больше не означает только нехватку пищи. Ожирение становится всё более серьёзной проблемой. Фастфуд и переработанные продукты вытесняют фрукты, овощи и белки именно тогда, когда питание играет ключевую роль в росте, когнитивном развитии и психическом здоровье детей».
Согласно отчёту, среди детей 5–19 лет 9,4% страдают ожирением, тогда как 9,2% недоедают. В 2000 году недоедание составляло 13% в этой возрастной группе, а ожирение — всего 3%. Сегодня ожирение признано самым распространённым нарушением питания в мире, за исключением стран Африки к югу от Сахары и Южной Азии. Даже там, где многие дети по-прежнему страдают от нехватки пищи, проблема лишнего веса становится заметной.
Также отмечается, что каждый пятый ребёнок в возрасте 5–19 лет имеет избыточный вес. Среди 291 миллиона детей этого возраста распространённость ожирения выросла с 30% в 2000 году до 42% в 2022 году.