ՄԱԿ-ի զեկույցի տվյալներով՝ աշխարհում առաջին անգամ ավելորդ քաշ ունեցող երեխաների թիվը գերազանցել է թերսնված երեխաների թվից։
Փաստաթուղթը զգուշացնում է, որ վերամշակված ու անորակ սննդամթերքն աստիճանաբար գերակշռում է երեխաների սննդակարգում, գրում է Radar Armenia-ն։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տվյալներով՝ ներկայումս 188 միլիոն դեռահաս և դպրոցական տարիքի երեխա տառապում է գիրությունից, ինչը բացասաբար է անդրադառնում նրանց առողջության ու զարգացման վրա՝ մեծացնելով կյանքին սպառնացող հիվանդությունների առաջացման վտանգը։
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելը նշել է. «Երբ խոսում ենք թերսնվածության մասին, այլևս չենք նկատի ունենում միայն թերսնված երեխաներին։ Գիրությունը դառնում է աճող մտահոգություն։ Գերամշակված սննդամթերքը աստիճանաբար փոխարինում է մրգերին, բանջարեղենին և սպիտակուցներին այն ժամանակ, երբ սնուցումն առանցքային նշանակություն ունի երեխաների ֆիզիկական աճի, ճանաչողական զարգացման և հոգեկան առողջության համար»։
Զեկույցի համաձայն՝ 5-19 տարեկանների շրջանում թերսնված է 9.2%-ը, մինչդեռ 9.4%-ը դասվում է գերերի շարքը։ 2000 թվականին այս տարիքային խմբում թերսնվածների բաժինը կազմել է 13%, իսկ գիրության ցուցանիշը եղել է ընդամենը 3%։ Այժմ գիրությունը համարվում է առավել տարածված սննդային խանգարում ամբողջ աշխարհում՝ բացառությամբ Սահարայից հարավ ընկած Աֆրիկայի և Հարավային Ասիայի։ Նույնիսկ այն երկրներում, որտեղ երեխաների զգալի մասը շարունակում է տառապել սննդի պակասից, գերքաշության խնդիրը նույնպես նկատելի է։
Զեկույցը նաև արձանագրել է, որ 5-19 տարեկան յուրաքանչյուր հինգերորդ երեխան ունի ավելորդ քաշ։ Այս տարիքային խմբում 291 միլիոն երեխայի շրջանում գիրության տարածվածությունը 2000 թվականի 30%-ից 2022 թվականին հասել է 42%-ի։

According to a new UN report, the number of overweight children has for the first time exceeded the number of undernourished worldwide, Radar Armenia says.
The document warns that processed and poor-quality foods are increasingly dominating children’s diets. UNICEF data show that 188 million school-aged children and adolescents are obese, placing them at greater risk of life-threatening illnesses and hindering healthy development.
UNICEF Executive Director Catherine Russell stated: “When we talk about malnutrition, we no longer mean just undernourishment. Obesity is becoming a growing concern. Ultra-processed foods are gradually replacing fruits, vegetables, and proteins—at a time when proper nutrition is essential for children’s growth, cognitive development, and mental health.”
The report highlights that 9.4% of children aged 5–19 are obese, while 9.2% are undernourished. In 2000, 13% of children in this age group were undernourished, while only 3% were obese. Today, obesity is considered the most widespread nutritional disorder globally, with the exception of Sub-Saharan Africa and South Asia. Even in countries where many children still lack food, obesity has become a noticeable issue.
The report further notes that one in five children aged 5–19 is overweight. Among the 291 million children in this age group, obesity prevalence has risen from 30% in 2000 to 42% in 2022.