ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը խորհրդարանում ներկայացրել է «Լեզվի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը՝ նշելով, որ օտարալեզու ֆիլմերի հայերեն պարտադիր թարգմանությունըհնարավոր է ուժի մեջ մտնի ոչ թե 2030-ից, այլ արդեն 2026 թվականից։
Նախարարը հիշեցրեց, որ 2021 թվականին ընդունված «Կինեմատոգրաֆիայի մասին» օրենքում գործող փոփոխությունների համաձայն՝ այս պահանջը պետք է ուժի մեջ մտնի 2030 թվականից, սակայն նախարարությունն այդ ժամկետը չափազանց ուշ է համարում և մտադիր է օրենսդրական նոր փոփոխությունների նախագիծը շրջանառության մեջ դնել 2026 թվական տեղափոխելու համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Անդրեասյանի խոսքով՝ թարգմանության ձևաչափի ընտրությունը՝ ձայնային կրկնօրինակում կամ ենթագրեր, ինչպես նաև կիրառման հստակ ոլորտները՝ կինոթատրոններ կամ հեռուստատեսություն, կորոշվեն հետագա խորհրդակցություններից հետո։

Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan presented draft amendments to the Law on Language in parliament, noting that the requirement for mandatory Armenian translation of foreign films could come into force as early as 2026, instead of 2030, Sputnik Armenia reports.
Andreasyan recalled that under amendments made to the Law on Cinematography in 2021, the rule was set to apply starting in 2030. However, the ministry considers that date too late and intends to push for new legislation to bring the deadline forward to 2026.
According to the minister, the format of translation—voice dubbing or subtitles—as well as the specific platforms of application, such as cinemas or television, will be decided after further consultations.