Հայաստանի ամենախոշոր գիտության և տեխնոլոգիաների հանրահռչակման միջոցառումը՝ «Գիտության շաբաթ․ Հայաստան 2025-ը», կանցկացվի սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 5-ը՝ «Զարգացնել գիտությամբ» կարգախոսով։
Այս տարի փառատոնը նպատակ ունի համախմբել ավելի քան 50,000 այցելու և ներգրավել մոտ 300 դպրոց և մանկապարտեզ՝ ապակենտրոնացված միջոցառումներով Երևանում և ՀՀ բոլոր մարզերում։
Միջոցառման սիրտը կլինի Ազատության հրապարակում անցկացվող Գիտության փառատոնը, որը վեց օր շարունակ կներկայացնի գիտության, տեխնոլոգիաների, ճարտարագիտության, գիտական ֆանտաստիկայի և արվեստի փոխկապակցված աշխարհը։ Փառատոնին մասնակցելու են Հայաստանի պետական, ակադեմիական, կրթական, տեխնոլոգիական և ստեղծարար կազմակերպությունների առաջատար ներկայացուցիչները։
Թեմատիկ բաժիններ․
Զարգացնել գիտությամբ (սեպտ. 30 – հոկտ. 1) – Գիտության և ինովացիայի գործնական կիրառման պատմություններ, գիտափորձեր, նախագծեր ու ցուցադրություններ՝ ՀՀ-ում գործող գիտական ինստիտուտների կողմից։
Ինչու դառնալ գիտնական ու ճարտարագետ (հոկտ. 2–3) – Մասնագիտական կողմնորոշման օրեր՝ համալսարանների, կրթական և ինովացիոն կազմակերպությունների, գիտական ինստիտուտների, լաբորատորիաների և նորարարների մասնակցությամբ։
Ընդլայնելով երևակայությունը (հոկտ. 4–5) – Գիտական ֆանտաստիկայի և արվեստի համադրություն՝ գրականություն, կինո, կոմիքսներ, խաղեր ու ֆուտուրիստական նախագծեր։
Փառատոնի հետ զուգահեռ հանրապետության բոլոր մարզերի դպրոցներում և մանկապարտեզներում, որոնք կգրանցվեն և կմիանան «Գիտության շաբաթ․Հայաստան»-ին, կանցկացվեն գիտական փորձեր, խաղեր, նախագծեր և ցուցադրություններ։ Դպրոցների և մանկապարտեզների համար նախատեսված միջոցառումների փաթեթը հատուկ մշակվել է «Գիտության շաբաթ․ Հայաստան»-ը։ Այս նախաձեռնության նպատակն է գիտության, տեխնոլոգիաների և ճարտարագիտության նկատմամբ հետաքրքրություն և սեր սերմանել դեռ վաղ տարիքից։
«Գիտության շաբաթ․Հայաստան»-ը կազմակերպում է «Գիտուժ» նախաձեռնությունը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի աջակցությամբ։ Գլխավոր հովանավորն է YoHealth-ը, տեխնոլոգիական գործընկերը՝ Team Telecom Armenia-ն, ինովացիոն գործընկերը`Ամերիաբանկը:

Armenia’s largest science and technology outreach event, “Science Week: Armenia 2025,” will run September 30 – October 5 under the motto “Develop with Science.”
The festival aims to gather over 50,000 visitors and involve around 300 schools and kindergartens across Yerevan and the regions through decentralized events.
The central event, the Science Festival at Freedom Square, will span six days, showcasing the intersections of science, technology, engineering, science fiction, and art, with participation from Armenia’s leading academic, educational, technological, and creative institutions.
Thematic sections include:
- Develop with Science (Sept 30–Oct 1) – Applied science and innovation stories, experiments, projects, and demonstrations by Armenian research institutes.
- Why Become a Scientist and Engineer (Oct 2–3) – Career orientation days with universities, labs, innovation hubs, and researchers.
- Expanding Imagination (Oct 4–5) – A blend of science fiction and art through literature, film, comics, games, and futuristic projects.
In parallel, schools and kindergartens nationwide will host scientific experiments, games, and showcases, using special packages prepared for “Science Week: Armenia.” The goal is to foster interest in science, technology, and engineering from an early age.
The initiative is organized by Gituzh, with support from Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports, Yerevan Municipality, and the National Academy of Sciences. The event’s main sponsor is YoHealth, with Team Telecom Armenia as technological partner and Ameriabank as innovation partner.