ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Ազգային ժողովում տեղեկացրել է, որ նախարարությունը պատրաստվում է դատարան հայցեր ներկայացնել այն անձանց դեմ, որոնք կեղծ լուրեր են տարածում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում իրականացվող վերանորոգման վերաբերյալ։
Անդրեասյանի խոսքով՝ հայցերը շուտով կներկայացվեն, և այդ գործընթացի արդյունքում պարզ կդառնա, թե տարածված տեղեկությունների որ մասն իրականության հետ կապ ունի, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մարդիկ պետք է պատասխան տան նրա համար, ինչ խոսում են, և պետք է պատասխան տան այն բոլոր անհեթեթ, իրականությանը չհամապատասխանող, մարդու արժանապատվությունն ու պատիվը ոտնահարող, թիրախավորող և սա շարունակաբար նպատակաուղղված իրականացնող գործունեության համար»,- նշել է Անդրեասյանը։
Նախարարը ընդգծել է, որ վերանորոգման աշխատանքներն ընթանում են իր անձնական հսկողությամբ։ Նրա խոսքով՝ ավելի քան 60 տարում այստեղ լայնածավալ վերանորոգում չի կատարվել, իսկ ջրահեռացման համակարգում կուտակվել են լուրջ խնդիրներ։ Նա հիշեցրել է նաև, որ 2015-ին տարածքում իրականացվել են «հապշտապ ու հապճեպ աշխատանքներ»։
«Հիմա թանգարանի 10 տարեկան շենքում կան հարցեր, որոնք պետք է պարզապես չլինեին, որովհետև 10 տարին շենքի համար այն ժամանակը չի, որ այդ հարցերն առաջանային»,- հավելել է նախարարը։
Անդրեասյանի խոսքով՝ իրականացվող միջոցառումները նպատակ ունեն հուշահամալիրն ու թանգարանը բերել պատշաճ վիճակի։ Հուշարձանն ու թանգարանը բաց են բոլոր այցելուների համար, որոնք կարող են անձամբ համոզվել կատարվող աշխատանքների ընթացքի մեջ։
Ավելի վաղ ՀՑԻԹ նախկին տնօրեն Հայ Դեմոյանը գրել էր, որ վերանորոգում իրականացնող շինընկերությունը չի ունեցել համապատասխան լիցենզավորում և փորձ՝ շատ աշխատանքների որակը վիճելի ու խնդրահարույց են: Նա նշել է նաև, որ հուշարձանի ապամոնտաժման աշխատանքներն իրականացվել են առանց համապատասխան վերահսկողության, որի «արդյունքում հուշարձանին հասցվել է զգալի վնաս, որոշ դեպքերում անվերականգնելի»:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян заявила в парламенте, что министерство готовится подать судебные иски против лиц, «распространяющих ложную информацию о проводимом ремонте мемориального комплекса Цицернакаберд».
По словам Андреасян, иски будут поданы в ближайшее время. В результате процесса станет ясно, какая часть распространяемой информации соответствует действительности, сообщает «Sputnik Армения».
«Люди должны нести ответственность за свои слова — за весь этот абсурд, не соответствующий действительности, за действия, нарушающие достоинство, честь, и за целенаправленную кампанию», — отметила министр.
Она подчеркнула, что ремонтные работы проходят под её личным контролем. Министр пояснила, что за более чем 60 лет здесь не проводился масштабный ремонт, а в системе водоотведения накопились серьёзные проблемы. Она напомнила также, что в 2015 году в этом районе были проведены «поспешные и некачественные работы».
«В здании музея, которому всего 10 лет, есть проблемы, которых просто не должно быть. Десять лет — это не срок, при котором возникают подобные вопросы», — добавила Андреасян.
По её словам, все мероприятия направлены на то, чтобы привести мемориал и музей в надлежащее состояние. Объекты открыты для посетителей, которые могут лично убедиться в ходе проводимых работ.
Ранее бывший директор Института-музея Геноцида армян Айк Демоян заявил, что строительная компания, проводящая ремонт, не имела соответствующей лицензии и опыта, а качество многих работ вызывает сомнения. Он также отметил, что демонтажные работы проводились без должного контроля, в результате чего, по его словам, мемориалу был нанесён значительный, в отдельных случаях — невосполнимый, ущерб.