«Հեղաշրջման գործով» անցնող Հրայր սարկավագ Հակոբյանը մնալու է ազատության մեջ։ Առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը մասնակիորեն բավարարել է հանրային մեղադրողի միջնորդությունը՝ ուժի մեջ թողնելով միայն բացակայելու արգելքը և վերացնելով վարչական հսկողությունը։
Հակոբյանն անակնկալի է եկել միջնորդությունից՝ նշելով, որ սպասում էին այլ որոշման, մասնավորապես՝ կալանքի կիրառման առաջարկի։ Նրա պաշտպան Արամ Վարդևանյանը հայտարարել է, որ առհասարակ խափանման որևէ միջոց անհրաժեշտ չէր, գրում է Sputnik Արմենիան։
Հրայր սարկավագը 2024 թվականի հունիսի 26-ին կալանավորվել էր երկու ամսով։ Ավելի ուշ Վերաքննիչ դատարանը փոխել էր խափանման միջոցը՝ սահմանելով բացակայելու արգելք և վարչական հսկողություն։
Նրա կալանավորումից հետո ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքում հրապարակել էր սղագրություն, որտեղ, ըստ մեղադրանքի, Հակոբյանը խոսում էր վարչապետի և ԱԺ ղեկավարների դեմ հնարավոր բռնարարքների մասին։ Հակոբյանը իր հերթին պնդել էր, որ խոսակցությունը կտրված է ընդհանուր բովանդակությունից։
«Հեղաշրջման պլանի» գործով ներկայումս կալանքի տակ է 17 մարդ, այդ թվում՝ «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը։ Քննչական կոմիտեի տեղեկացմամբ՝ շարժման անդամները պլանավորել են ահաբեկչական գործողություններ և իշխանության զավթում։

Deacon Hrayr Hakobyan, who is a defendant in the so-called “coup plot” case, will remain free. Judge Karen Farhoyan of the Court of First Instance partially upheld the prosecutor’s motion, maintaining a travel ban but lifting administrative supervision, Sputnik Armenia reports.
Hakobyan said he was surprised by the motion, as he expected a different outcome, specifically, a proposal for pretrial detention. His lawyer, Aram Vardevanyan, argued that no pretrial measure was necessary at all.
Hakobyan was originally detained on June 26, 2024, for two months. Later, the Court of Appeals modified his status, replacing the detention with a travel ban and administrative supervision.
Following his arrest, National Assembly Speaker Alen Simonyan posted a transcript on Facebook in which, according to prosecutors, Hakobyan allegedly discussed possible acts of violence against the prime minister and other top officials. Hakobyan countered that the conversation was taken out of context.
Currently, 17 people remain in custody in connection with the “coup plan” case, including Archishop Bagrat, leader of the Sacred Struggle movement. According to the Investigative Committee, members of the movement had planned terrorist acts and a seizure of power.