Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանը հայտարարել է, որ անպայման փորձելու է հավաքական հետ բերել իտալական «Ինտերի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին։ Այդ մասին նա ասել է Հանրային հեռուստատեսությամբ Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ մշտական կապի մեջ է ֆուտբոլիսիտի հետ, հաճախ են խոսում։
«Խոսել եմ նրա հետ, չեմ կարող ասել՝ ինչ։ Անպայման փորձելու եմ նրան հետ բերել։ Առայժմ կոնկրետ իր կարծիքը չգիտեմ, ավելի կոնկրետ կիմանամ, երբ հանդիպենք։ Ուզում եմ գնալ Իտալիա ու նրա հետ նստել խոսել, անպայման փորձելու եմ հետ բերել»,– ասել է Մելիքյանը։
Նա նաև հայտարարել է, որ քննադատել է ֆուտբոլի ֆեդերացիային, խոսել է սխալների մասին, հիմա էլ է բարձարաձայնում, բայց երբեք չի ասել, որ հավաքականը չեմ մարզի։
«Ես չեմ գնացել ֆեդերացիա աշխատելու, ես գնացել եմ հավաքական աշխատելու։ Իմ աշխատանքի վայրը հանդերձարանն է»,–ասել է մարզիչը։
Նա նշել է նաև, որ դեռևս չի եղել ՀՖՖ ղեկավարության հետ խորքային քննարկում, սակայն նման հանդիպում անպայման կլինի։
Նրա խոսքով՝ այս պահին իր առաջնային խնդիրն է թիմի մթնոլորտի վերականգնումը, մարտական ոգու բարձրացումը, հավատը և նվիրվածությունը։ Մելիքյանն ասել է, որ հենց այդ պահանջներն է դրել ֆուտբոլիստների առջև։
Ազգային հավաքականում իր կարիերայի ավարտի մասին Հենրիխ Մխիթարյանը հայտարարեց 2022–ին։ Ընթացիկ տարվա հունիսին իր հարցազրույցներից մեկի ժամանակ նա ասել է, որ չի վերադառնա հավաքական։

Armenia national team head coach Yeghishe Melikyan has stated that he will make every effort to bring Inter Milan midfielder Henrikh Mkhitaryan back to the squad. He made the remarks in an interview with Petros Ghazaryan on Public Television.
Melikyan said he remains in regular contact with the player.
“I’ve spoken with him, though I can’t reveal details. I will definitely try to bring him back. I don’t yet know his concrete opinion, but I will know more once we meet. I want to go to Italy, sit down with him, and talk. I will definitely try to bring him back,” the coach said.
He also emphasized that he has criticized the Football Federation, pointing out mistakes, but never said he would refuse to coach the national team. “I didn’t come to work for the federation—I came to work for the national team. My workplace is the locker room,” he noted.
Melikyan added that he has not yet had an in-depth discussion with the leadership of the Football Federation of Armenia, but such a meeting will certainly take place.
For now, he said his priority is restoring the team’s atmosphere, raising fighting spirit, and strengthening faith and commitment—requirements he has clearly set before the players.
Henrikh Mkhitaryan announced his retirement in 2022. In an interview this past June, he said he would not return to the national team.