Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանը հայտարարել է, որ անպայման փորձելու է հավաքական հետ բերել իտալական «Ինտերի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանին։ Այդ մասին նա ասել է Հանրային հեռուստատեսությամբ Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ մշտական կապի մեջ է ֆուտբոլիսիտի հետ, հաճախ են խոսում։
«Խոսել եմ նրա հետ, չեմ կարող ասել՝ ինչ։ Անպայման փորձելու եմ նրան հետ բերել։ Առայժմ կոնկրետ իր կարծիքը չգիտեմ, ավելի կոնկրետ կիմանամ, երբ հանդիպենք։ Ուզում եմ գնալ Իտալիա ու նրա հետ նստել խոսել, անպայման փորձելու եմ հետ բերել»,– ասել է Մելիքյանը։
Նա նաև հայտարարել է, որ քննադատել է ֆուտբոլի ֆեդերացիային, խոսել է սխալների մասին, հիմա էլ է բարձարաձայնում, բայց երբեք չի ասել, որ հավաքականը չեմ մարզի։
«Ես չեմ գնացել ֆեդերացիա աշխատելու, ես գնացել եմ հավաքական աշխատելու։ Իմ աշխատանքի վայրը հանդերձարանն է»,–ասել է մարզիչը։
Նա նշել է նաև, որ դեռևս չի եղել ՀՖՖ ղեկավարության հետ խորքային քննարկում, սակայն նման հանդիպում անպայման կլինի։
Նրա խոսքով՝ այս պահին իր առաջնային խնդիրն է թիմի մթնոլորտի վերականգնումը, մարտական ոգու բարձրացումը, հավատը և նվիրվածությունը։ Մելիքյանն ասել է, որ հենց այդ պահանջներն է դրել ֆուտբոլիստների առջև։
Ազգային հավաքականում իր կարիերայի ավարտի մասին Հենրիխ Մխիթարյանը հայտարարեց 2022–ին։ Ընթացիկ տարվա հունիսին իր հարցազրույցներից մեկի ժամանակ նա ասել է, որ չի վերադառնա հավաքական։

Главный тренер национальной сборной Армении Егише Меликян сообщил, что приложит все усилия для возвращения полузащитника миланского «Интера» Генриха Мхитаряна в состав. Об этом он сказал в интервью Петросу Газаряну в эфире Общественного телевидения.
По его словам, он поддерживает постоянный контакт с футболистом. «Я разговаривал с ним, но не могу сказать о чем. Обязательно постараюсь вернуть его. Пока не знаю его окончательного мнения, но узнаю, когда мы встретимся. Хочу поехать в Италию, сесть и поговорить с ним. Обязательно постараюсь вернуть его», — отметил Меликян.
Он также подчеркнул, что критиковал Федерацию футбола Армении и указывал на ошибки, но никогда не заявлял, что откажется тренировать сборную. «Я пришёл работать не в федерацию, а в сборную. Моё рабочее место — это раздевалка», — сказал наставник.
Меликян добавил, что пока не было детального обсуждения с руководством ФФА, но такая встреча обязательно состоится.
На данный момент, по его словам, главная задача — восстановление атмосферы в команде, поднятие боевого духа, веры и преданности. Именно такие требования он предъявил футболистам.
Генрих Мхитарян объявил о завершении карьеры в национальной сборной в 2022 году. В июне этого года он в интервью вновь подтвердил, что не собирается возвращаться.