ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու զոհերի հիշատակին։
Պատվիրակությանը դիմավորել է թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը։ Նա ուղեկցել է հյուրերին հուշահամալիրով՝ ներկայացնելով դրա հիմնադրման պատմությունը։
ՀՑԹԻ տնօրենը հատուկ ուշադրություն է դարձրել նաև անցյալ դարի վերջին Ադրբեջանում՝ Սումգայիթում, Կիրովաբադում (Գանձակում) և Բաքվում ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպած կոտորածների հետևանքով զոհված հայերի հիշատակին նվիրված երեք խաչքարերին։ Նա պատմել է նաև Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ հայ ազատամարտիկների մասին՝ ընդգծելով դրանց և Հայոց ցեղասպանության միջև եղած առնչությունները, հայտնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը։
Հենրեհենը հուշակոթողի մոտ ծաղկեպսակ է դրել՝ հավերժացնելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։ Այնուհետև պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել զոհերի հիշատակը։
Գզոյանը նրանց ներկայացրել է նաև Հուշապատի հատվածը, որտեղ հատուկ խորշերում պահվում են փոքր սափորներ՝ լցված հողով, որոնք վերցված են այն գերեզմաններից, որտեղ հանգչում են 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրագործված զանգվածային կոտորածներին դեմ հանդես եկած օտարազգի քաղաքական, հասարակական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների աճյունները։
Ներկայացնելով Հենրի Մորգենթաուի և Կլարա Բարտոնի կողմից իրականացված հայանպաստ գործունեությունը՝ նա շեշտել է, որ այդ մարդկանց ջանքերի շնորհիվ ամերիկյան հանրությունը լավ տեղեկացված է եղել Օսմանյան կայսրությունում իրականացվող կոտորածների մասին։ Նա նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հարգանքի տուրք է այդ մարդկանց հիշատակին։

A delegation led by Brendan Hanrahan, Director of the U.S. State Department’s Bureau of European and Eurasian Affairs, visited the Armenian Genocide Memorial to pay tribute to the victims.
The group was welcomed by Edita Gzoyan, Director of the Genocide Museum-Institute, who guided the delegation through the memorial and spoke about its history.
She also highlighted three khachkars commemorating Armenians killed during massacres in Sumgait, Kirovabad (Ganja), and Baku in the late 20th century, as well as the graves of five Armenian fighters from the Artsakh war, stressing their connection to the genocide’s legacy.
Hanrahan laid a wreath at the monument, after which delegation members placed flowers at the eternal flame and observed a minute of silence.
Gzoyan also presented the Wall of Remembrance, where urns filled with soil from the graves of foreign politicians, intellectuals, and missionaries who opposed massacres of Armenians in the late 19th and early 20th centuries are kept.
She highlighted the humanitarian work of Henry Morgenthau and Clara Barton, noting that their efforts ensured the American public was well informed about the atrocities committed in the Ottoman Empire. She added that the U.S. recognition of the Armenian Genocide also serves as a tribute to their legacy.