Սեպտեմբերի 14-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) համանախագահ Օսկար Թաթոսյանին, կազմակերպության նախկին համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանին և գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունիին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են հայ ժողովրդի և հայրենիքի առջև ծառացած ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին բնույթի մարտահրավերները, առանձնակի շեշտադրմամբ՝ բռնի տեղահանված արցախահայության արդար իրավունքների պաշտպանության հարցերը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև համահայկական ներուժի համախմբման անհրաժեշտությանը՝ նպատակ ունենալով հաղթահարել այս բարդ շրջանի դժվարությունները, ինչպես նաև նպաստել հայրենիքի կայունությանն ու զարգացմանը։
Վեհափառ Հայրապետը բարձր է գնահատել ԱՀՀ-ի հետևողական գործունեությունը՝ ուղղված հայկական շահերի պաշտպանությանը և Հայաստան–Սփյուռք կապերի խորացմանը։

On September 14, Catholicos of All Armenians Karekin II received Armenian Assembly of America (AAA) Co-Chair Oscar Tatosian, former Co-Chair Anthony Barsamian, and Executive Director Bryan Ardouny at the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The meeting focused on the internal and external challenges facing Armenia and the Armenian people, with special attention to protecting the rights of forcibly displaced Armenians from Artsakh. The sides also discussed the need for unifying pan-Armenian potential to overcome current hardships and contribute to Armenia’s stability and development.
The Catholicos praised the AAA’s consistent efforts to defend Armenian interests and strengthen ties between Armenia and the diaspora.