ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ՝ տեղում ծանոթանալու տարածքում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին։
Կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչները ներկայացրել են շինարարության ընթացքը՝ նախանշելով առաջիկա անելիքները։ Նրանց խոսքով՝ մույթերի նորոգման աշխատանքներն ընթանում են ըստ հաստատված նախագծային լուծումների։
Անդրեասյանը հետաքրքրվել է ընթացիկ խնդիրներով, կարևորել մասնագիտական քննարկումները՝ հուշարձանային համալիրի վերակառուցման և բարեկարգման աշխատանքները պատշաճ իրականացնելու նպատակով։
Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի և թանգարան-ինստիտուտի տարածքում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին հետևելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարի այցերը կլինեն շարունակական։
Տեսանյութ էր ներկայացրել նաև «Արթուր Թարխանյանի» անվան կենտրոնի հիմնադիր-տնօրեն, ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը։ «Նայեք՝ քարերը ոնց են պոկել։ Չեն կարողացել պոկել, ջարդելով հանել են։ Չէի հավատում աչքերիս»,-նշել էր նա։

16 Сентябрь 2025 - 09:35 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян побывала в Мемориальном комплексе и музее-институте Геноцида армян, чтобы ознакомиться на месте с ходом масштабной реконструкции.
Представители подрядной организации доложили министру о ходе строительных работ и обозначили предстоящие задачи. По их словам, реставрация колонн ведётся в соответствии с утверждёнными проектными решениями.
Андреасян поинтересовалась текущими проблемами и подчеркнула важность профессиональных обсуждений для качественного выполнения работ по реконструкции и благоустройству мемориала.
Ведомство сообщило, что визиты министра будут периодическими, чтобы следить за качеством и темпами работ в Цицернакаберде.
Тем временем в обществе возникла критика из-за ненадлежащей организации ремонта. Бывший директор Музея-института геноцида армян Айк Демоян провёл акцию протеста, заявив о серьёзных повреждениях мемориала под видом реставрации. Архитектор Анаит Тарханян также обнародовала видео: «Посмотрите, как они отрывали камни. Не смогли снять — выломали и разбили. Я не верила своим глазам».