«Հայաքվե» ազգային-քաղաքացիական միավորման խորհրդի համակարգող Ավետիք Չալաբյանը մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ թոշակառուների սոցիալական վիճակը վերջին տարիներին զգալիորեն վատթարացել է, իսկ կենսաթոշակային ապահովության հարցը գնալով վերածվում է խորը սոցիալական խնդիրների։
«Այսօր կենսաթոշակառուն ավելի վատ է ապրում, քան 7 տարի առաջ, երբ այս վարչախումբն եկավ իշխանության»,– ասել է նա՝ պարզաբանելով, որ կառավարությունը զգալիորեն ավելացրել է պետական մարմինների ֆինանսավորումը և պետական պարտքի սպասարկման ծախսերը, սակայն թոշակների վրա լուրջ ազդեցություն չի նկատվել, գրում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ կենսաթոշակային ապահովության խնդիրն տարեցտարի ավելի է ահագնանում և դառնում ավելի մեծ սոցիալական խնդիր։ Չալաբյանը տեղեկացրել է, որ միավորումը նախաձեռնել է կոնկրետ քայլեր՝ ուղղված թոշակային խնդիրների լուծմանը։
Նրա խոսքով՝ կա բավարար հնարավորություններ թոշակներն էականորեն բարձրացնելու համար, և «Հայաքվե» միավորումը հանդես է գալու 50% բարձրացման նախաձեռնությամբ։
Միավորման Սոցիալ-տնտեսական հանձնաժողովի անդամ Հրայր Կամենդատյանը ներկայացրել է իրականացված ուսումնասիրությունը, որի հիման վրա արձանագրվել է՝ կենսաթոշակային համակարգում ներգրավված մոտ 502 հազար քաղաքացիների խնդիրները խորացել են։
Նա նաև հարց է բարձրացրել, թե արդյոք թոշակները 5 անգամ բարձարցնելու մասին իշխանական միֆն իրականությանը համապատասխանում է, թե ոչ։ Կամենդատյանը մատնանշել է, որ 2018 թվականին թոշակառուների մասնաբաժինը կազմել է բնակչության 15.6 տոկոսը, իսկ այժմ այն հասել է 16.27 տոկոսի։
«Սա նշանակում է, որ մեր ազգը շարունակում է ծերանալ, նաև կյանքի տևողությունն է ավելացել, բայց այստեղ մի խնդիր կա. ամեն տարի տասնյակ հազարավոր մարդիկ դառնում են կենսաթոշակառու, նրանց խնդիրները ավելանում են, բայց պետությունը պետք է երես չթեքի նրանցից և համակարգում իրականացնի ռեալ բարեփոխումներ»,– նշել է Կամենդատյանը՝ կարևորելով համապարփակ կենսաթոշակային բարեփոխումները։
Նրա ներկայացմամբ՝ Հայաստանի նվազագույն կենսաթոշակը ներկայում կազմում է 36 հազար դրամ (մոտ 93 դոլար), մինչդեռ Ադրբեջանում այն 188 դոլար է, Վրաստանում՝ 148 դոլար, իսկ Թուրքիայում՝ 505 դոլար։
«Այս թվերը ցույց են տալիս, որ մենք գտնվում են, ոչ թե խայտառակ համեմատության մեջ, այլ, որ Թուրքիայում, հարևան սուլթանատում կենսաթոշակառուն 2-5 անգամ ավելի շատ թոշակ է ստանում քան Հայաստանում»,– շեշտել է տնտեսագետը՝ իրավիճակը գնահատելով անընդունելի։
Նա նաև քննադատել է իշխանություններին՝ թոշակային բարեփոխումների շուրջ «մանկական ստեր» տարածելու համար։
«Իշխանությունները հայտարարում են, թե 5 անգամ գործողություններ են կատարել ոլորտում, ինչը չի նշանակում, որ 5 անգամ բարձրացրել են թոշակները։ Թոշակները չի բարձրացել 5 անգամ, էս մարդիկ ստում են»,– հայտարարել է Կամենդատյանը;
Նա վերհիշել է 2018 թվականից ի վեր կատարված փոփոխությունները՝ 17% բարձրացում, մինչև 5 հազար դրամ հետվճարային համակարգ, 3 հազար դրամ հավելում որոշ խմբերի համար, նվազագույն թոշակի սահմանում՝ 36 հազար դրամ, հետվճարի աճ՝ մինչև 6 հազար դրամ, սակայն՝ կոմունալ արտոնությունների վերացում։
Նրա տվյալներով՝ 2018-ին միջին թոշակը եղել է 40 հազար դրամ, իսկ այժմ՝ 49 հազար, մինչդեռ աղքատության մակարդակն այդ ընթացքում նվազել է ընդամենը 3 տոկոսային կետով՝ 26.7%-ից դառնալով 23.7%, ինչը, ըստ նրա, չի արտացոլում կյանքի թանկացման իրական ազդեցությունը։
Նա հավելել է, որ նույն ժամանակահատվածում հանրապետությունում ավելացել է նաև թերսնվածության ցուցանիշը։
Խորհրդի մեկ այլ անդամ՝ սոցապ նախկին փոխնախարար Դավիթ Հակոբյանն իր հերթին նշել է, որ վերջին 7 տարում գրանցվել է միջին աշխատավարձի 74% աճ, մինչդեռ թոշակները բարձրացել են ընդամենը 20 տոկոսով։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս թոշակառուն 36 հազար դրամով չի կարող գնել այն, ինչ կարող էր ձեռք բերել 2017 թվականին։

Avetik Chalabyan, coordinator of the Hayakve National-Civic Union’s council, told a press conference that the social conditions of pensioners have significantly worsened in recent years, and the pension system is turning into a deep social crisis.
“Today, pensioners live worse than seven years ago, when this administration came to power,” he said, noting that while government spending on state institutions and debt servicing has increased, pensions have seen little improvement, Panorama.am reports.
Chalabyan announced that Hayakve is launching a specific initiative aimed at addressing the pension issue, including a proposal to raise pensions by 50%.
Hrayr Kamendatyan, a member of the union’s socio-economic commission, presented a study showing that about 502,000 pensioners in Armenia face worsening problems. He questioned the government’s claims of fivefold increases, noting that in 2018, pensioners made up 15.6% of the population, rising to 16.27% today.
“This shows our nation is aging, and while life expectancy has increased, tens of thousands become pensioners every year. The state must not turn its back on them but instead carry out real reforms,” Kamendatyan said.
He highlighted that Armenia’s minimum pension is currently 36,000 drams (about $93), compared to $188 in Azerbaijan, $148 in Georgia, and $505 in Turkey. “This is not just an unfavorable comparison. It’s disgraceful. In neighboring Turkey, pensioners receive two to five times more than in Armenia,” he stressed.
Kamendatyan accused the authorities of spreading “childish lies” about reforms, saying that claims of fivefold improvement are misleading. Actual increases since 2018 include a 17% raise, back payments of up to 5,000 drams, a 3,000-dram supplement for some groups, a minimum pension set at 36,000 drams, and back payments raised to 6,000 drams, while utility benefits were removed.
According to him, the average pension rose from 40,000 drams in 2018 to 49,000 today, while poverty only fell by 3 percentage points—from 26.7% to 23.7%—failing to reflect the true impact of rising costs. Malnutrition indicators have also worsened.
Former deputy minister of labor and social affairs Davit Hakobyan added that in the past seven years, average salaries increased by 74%, but pensions only by 20%. “Today, a pensioner cannot buy with 36,000 drams what they could afford in 2017,” he noted.