Հայաստանի գործող չեմպիոն «Նոա» ֆուտբոլային ակումբը Էջմիածին քաղաքում ՈՒԵՖԱ-ի ստանդարտներին համապատասխան 4-րդ կարգի գերժամանակակից մարզադաշտ կկառուցի՝ մոտ 15,000 հանդիսատեսի համար։
Ֆուտբոլային ակումբը ներկայացնող «Իմեջին Երևան» ընկերության կողմից ներկայացված ավելի քան 7 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագիրը հաստատվել է կառավարության սեպտեմբերի 18-ի նիստում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ծրագիրը կկայանա երկու փուլով. առաջինով նախատեսված է մինչև 2030թ․ վերակառուցել և արդիականացնել Վաղարշապատի ֆուտբոլի ակադեմիան։ Երկրորդ փուլով նախատեսվում է կառուցել մարզադաշտը՝ հարակից ենթակառուցվածքներով՝ սննդի, ժամանցի կետերով, որը հնարավորություն կտա նաև միջազգային մրցաշարեր հյուրընկալել»,-ասել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդերասյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը կենտրոնացած է նաև Ակադեմիական քաղաքում մեծ ազգային ստադիոնի և մի քանի այլ մարզադաշտերի կառուցման հարցի շուրջ, որոնցում հնարավոր կլինի միջազգային խաղեր անցկացնել։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի խոսքով՝ այժմ աշխատանքներ են իրականացվում նաև Վանաձորում ՈւԵՖԱ-ի 4-րդ դասի մարզադաշտ ունենալու ուղղությամբ։
«Հիշեցնեմ, որ Վրաստանի և Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաները համատեղ հայտ են ներկայացրել 2029թ․ աշխարհի մինչև 20 տարեկանների առաջնությունը հյուրընկալելու ուղղղությամբ»,-նշել է Անդրեասյանը։
Վաղարշապատում կառուցվելիք համալիրը բացի մարզադաշտից կներառի նաև բարձրակարգ հյուրանոցային համալիր, փակ մարզադաշտ, հանրակրթական դպրոց, սպորտային մարզասրահ, լողավազան, գիշերակացի հանրակացարան, ֆուտբոլային ակադեմիա, 4-6 բնական և արհեստական խոտածածկ մարզադաշտեր։

Armenia’s reigning champion, Noah Football Club, will construct a state-of-the-art UEFA Category 4 stadium in Etchmiadzin with a capacity of around 15,000 spectators.
The investment project, worth more than AMD 7 billion and introduced by the Imagine Yerevan company representing the club, was approved at the Armenian government’s September 18 session, Armenpress reported.
According to Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, the project will be carried out in two stages: the first, by 2030, will rebuild and modernize the Vagharshapat Football Academy; the second will construct the stadium and adjacent infrastructure, including dining and leisure facilities, enabling the hosting of international tournaments.
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized that the government is also working on the construction of a major national stadium in the Academic City and several other arenas capable of hosting international matches.
Andreasyan added that efforts are underway to build a UEFA Category 4 stadium in Vanadzor as well. She recalled that the football federations of Georgia and Armenia have jointly applied to host the 2029 FIFA U-20 World Cup.
The planned Vagharshapat complex will include not only the stadium but also a high-class hotel, indoor arena, public school, sports hall, swimming pool, dormitory, football academy, and 4–6 natural and artificial turf pitches.