Հայաստանի գործող չեմպիոն «Նոա» ֆուտբոլային ակումբը Էջմիածին քաղաքում ՈՒԵՖԱ-ի ստանդարտներին համապատասխան 4-րդ կարգի գերժամանակակից մարզադաշտ կկառուցի՝ մոտ 15,000 հանդիսատեսի համար։
Ֆուտբոլային ակումբը ներկայացնող «Իմեջին Երևան» ընկերության կողմից ներկայացված ավելի քան 7 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագիրը հաստատվել է կառավարության սեպտեմբերի 18-ի նիստում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ծրագիրը կկայանա երկու փուլով. առաջինով նախատեսված է մինչև 2030թ․ վերակառուցել և արդիականացնել Վաղարշապատի ֆուտբոլի ակադեմիան։ Երկրորդ փուլով նախատեսվում է կառուցել մարզադաշտը՝ հարակից ենթակառուցվածքներով՝ սննդի, ժամանցի կետերով, որը հնարավորություն կտա նաև միջազգային մրցաշարեր հյուրընկալել»,-ասել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդերասյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը կենտրոնացած է նաև Ակադեմիական քաղաքում մեծ ազգային ստադիոնի և մի քանի այլ մարզադաշտերի կառուցման հարցի շուրջ, որոնցում հնարավոր կլինի միջազգային խաղեր անցկացնել։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի խոսքով՝ այժմ աշխատանքներ են իրականացվում նաև Վանաձորում ՈւԵՖԱ-ի 4-րդ դասի մարզադաշտ ունենալու ուղղությամբ։
«Հիշեցնեմ, որ Վրաստանի և Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաները համատեղ հայտ են ներկայացրել 2029թ․ աշխարհի մինչև 20 տարեկանների առաջնությունը հյուրընկալելու ուղղղությամբ»,-նշել է Անդրեասյանը։
Վաղարշապատում կառուցվելիք համալիրը բացի մարզադաշտից կներառի նաև բարձրակարգ հյուրանոցային համալիր, փակ մարզադաշտ, հանրակրթական դպրոց, սպորտային մարզասրահ, լողավազան, գիշերակացի հանրակացարան, ֆուտբոլային ակադեմիա, 4-6 բնական և արհեստական խոտածածկ մարզադաշտեր։

Футбольный клуб «Ноа» построит в Эчмиадзине ультрасовременный стадион 4-й категории УЕФА вместимостью около 15 000 зрителей.
Инвестиционный проект стоимостью свыше 7 млрд драмов, представленный компанией «Имэджин Ереван», представляющей клуб, был утвержден на заседании правительства Армении 18 сентября, сообщает «Арменпресс».
Как отметила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, проект будет реализован в два этапа: до 2030 года планируется реконструировать и модернизировать футбольную академию в Вагаршапате, а затем построить стадион с сопутствующей инфраструктурой — зонами питания и досуга, что позволит принимать международные турниры.
Премьер-министр Никол Пашинян подчеркнул, что правительство также работает над строительством крупного национального стадиона в Академическом городе и еще нескольких арен, отвечающих международным стандартам.
По словам Андреасян, ведется работа и по созданию стадиона 4-й категории УЕФА в Ванадзоре. Она напомнила, что футбольные федерации Грузии и Армении совместно подали заявку на проведение чемпионата мира среди молодежи до 20 лет в 2029 году.
Комплекс в Вагаршапате будет включать не только стадион, но и современный гостиничный комплекс, крытый спортзал, общеобразовательную школу, спортивный зал, бассейн, общежитие, футбольную академию, а также 4–6 полей с натуральным и искусственным покрытием.