Հայաստանի պատմության թանգարանը սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի անկախության տոնին, առաջին անգամ կբացի բացառիկ ցուցահանդես, որտեղ կներկայացվեն Լուվրի թանգարանի հավաքածուից բերված 16 ուշագրավ արևելաքրիստոնեական գլուխգործոց։ Դրանք կցուցադրվեն երկխոսության ձևաչափով՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի ընտրանիի հետ։
Ցուցադրության համադրողներն են Դավիթ Պողոսյանը, Նժդեհ Երանյանը, Սոնա Հովսեփյանը, Մաքսիմիլիեն Դյուրանը և Կամիլ Շենեն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ցուցանմուշներն ընդգրկում են լայն աշխարհագրություն՝ Բուլղարիայից մինչև Եգիպտոս, Կրետեից մինչև Սիրիա։ Ժամանակային ընդգրկումը սկսվում է 4-րդ դարից և հասնում մինչև 19-րդ դար։ Ներկայացվելու են ապակու և փայտարվեստի նմուշներ, խաչքարեր ու ճարտարապետական բեկորներ, ոսկերչական աշխատանքներ, եկեղեցական հանդերձանքներ, վարագույրներ, սպասք և սրբապատկերներ։
Լուվրից բերված բացառիկ գործերից են՝ Հովնան մարգարեի պատկերով գործվածքը (4-5-րդ դդ., Եգիպտոս), խաչի ու ձկան քանդակը (5-7-րդ դդ., Եգիպտոս), մասանց պահարանը (5-րդ դ., Իտալիա), Գանեի սկիհը (6-7-րդ դդ., Բյուզանդական կայսրություն), արծաթյա դրվագազարդ ապարանջան (12-13-րդ դդ., Բյուզանդական կայսրություն), Աստվածամոր սրբապատկերը (15-րդ դ., Կրետե) և խաչելության տեսարանով սրբապատկերը (19-րդ դ., Երուսաղեմ)։
Դրանք համադրվելու են Հայաստանի պատմության թանգարանում պահվող արժեքավոր նմուշների հետ, այդ թվում՝ Դվինի թևավոր խաչ (7-րդ դ.), Սևանի Սուրբ Առաքելոց եկեղեցու փայտե խոյակներ (9-րդ դ.), փորագրություններով դուռ (15-րդ դ.), Անիի բուրվառներից մեկը (13-րդ դ.), Բաղեշի Սուրբ Հովհաննես վանքի խորանախաչ (1770 թ.), Գավառի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու վարագույր (19-րդ դ.)։ Առանձնահատուկ կցուցադրվի նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից բերված Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալի մասունքարանը։
Ցուցահանդեսի նպատակը Հայաստանի և քրիստոնյա Արևելքի բազմադարյա ժառանգության ամբողջական պատկերը ներկայացնելն է։ Այն ընդգծում է արևելաքրիստոնեական աշխարհում կատարողական տեխնիկաների, պատկերագրության և մոտիվների փոխանակման դերը, ինչպես նաև կապերը Հռոմեական կայսրության և իսլամական աշխարհի հետ։
Նախագիծը բացում է Հայաստանի պատմության թանգարանի և Լուվրի միջև նոր համագործակցության ձևաչափ, որը հիմնված է երկու կողմերի միջև նախորդ տարի կնքված հուշագրի վրա։ Ցուցահանդեսի բացումն անկախության տոնին ունի խորհրդանշական նշանակություն՝ ի հիշեցում Հայաստանի՝ որպես առաջին քրիստոնյա պետության պատմական առաքելության։

On September 21, Armenia’s Independence Day, the History Museum of Armenia will open a landmark exhibition featuring 16 outstanding oriental Christian works from the Louvre’s collection, Armenpress reported. The pieces will be displayed in dialogue with selections from the Yerevan museum’s own holdings.
The curators are Davit Poghosyan, Nzhdeh Yeranyan, Sona Hovsepyan, Maximilien Durand, and Camille Chenet.
The exhibits span a wide geography — from Bulgaria to Egypt, Crete to Syria — and date from the 4th to the 19th centuries. Items include glass and woodwork, khachkars and architectural fragments, jewelry, liturgical garments, curtains, vessels, and icons.
Highlights from the Louvre include: a textile with the Prophet Jonah (4th–5th c., Egypt), a sculpture of a cross and fish (5th–7th c., Egypt), a reliquary cabinet (5th c., Italy), the Gane reliquary box (6th–7th c., Byzantine Empire), a silver bracelet with reliefs (12th–13th c., Byzantine Empire), an icon of the Virgin (15th c., Crete), and a Crucifixion icon (19th c., Jerusalem).
These will be paired with Armenian artifacts such as the Dvin winged cross (7th c.), wooden capitals from Sevan’s Holy Apostles Church (9th c.), a carved wooden door (15th c.), an incense burner from Ani (13th c.), the altar cross of Baghes’ St. John Monastery (1770), and a 19th-century curtain from Gavar’s St. John Church. A reliquary of St. Bartholomew the Apostle from Etchmiadzin will also be presented.
The exhibition aims to showcase the shared heritage of Armenia and the Christian East, highlighting exchanges of techniques, iconography, and motifs, as well as links with the Roman Empire and the Islamic world.
The project stems from a memorandum signed last year between the History Museum of Armenia and the Louvre, marking a new stage of cooperation. Opening on Independence Day underlines Armenia’s historic role as the first Christian state.
The exhibition will run until March 21, 2026, with support from Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports.