Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարությունը հրապարակել է սեպտեմբերի 21-ին՝ անկախության օրը նախատեսված միջոցառումների ցանկը։
ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» խորագրով աննախադեպ միջազգային ցուցահանդեսը։ Այս բացառիկ ցուցահանդեսի շրջանակում առաջին անգամ Հայաստանում կցուցադրվեն Լուվրի թանգարանի հավաքածուներից 16 ուշագրավ ցուցանմուշներ, որոնք կհամադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանի երկու տասնյակից ավելի արժեքավոր թանգարանային առարկաների հետ։ Առանձնակի է ներկայացվելու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից փոխառված Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալի մասունքարանը։ Ցուցահանդեսը կգործի վեց ամիս՝ մինչև 2026 թվականի մարտ ամիսը:
ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության համագործակցությամբ սեպտեմբերի 21-ին Արմավիր քաղաքում կայանալու է «Ֆեստիվառ» փառատոնը՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ:
Միջոցառումներ են նախատեսված նաև տոնի նախընթաց օրերին. սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 19:00-ին, Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի դահլիճում իրականացվելու է «Էս գիշեր, աշնան գիշեր» խորագրով համերգ: Սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կողմից ևս իրականացվելու են համերգներ՝ նվիրված ՀՀ անկախությանը:

19 Сентябрь 2025 - 08:21 AMT
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении опубликовало перечень мероприятий, приуроченных ко Дню независимости 21 сентября.
При поддержке министерства в Историческом музее Армении откроется беспрецедентная международная выставка под названием «Священный диалог: из Лувра в Исторический музей Армении». Впервые в Армении будут представлены 16 уникальных экспонатов из коллекции Лувра, которые будут сочетаться с более чем 20 ценными музейными предметами из фондов Исторического музея Армении. Особое внимание будет уделено реликвии апостола Варфоломея, временно предоставленной Святым Эчмиадзином. Выставка будет открыта до марта 2026 года.
Также при содействии Общественного телевидения Армении 21 сентября в городе Армавир состоится фестиваль «ФестивАр», в рамках которого выступит Государственный симфонический оркестр Армении.
Мероприятия пройдут и накануне праздника. 20 сентября в 19:00 в зале Национального центра камерной музыки состоится концерт под названием «Этой ночью, осенней ночью». 19 и 20 сентября Национальный филармонический оркестр Армении также даст праздничные концерты, посвящённые Дню независимости.