Սեպտեմբերի 21–ին Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվել է «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» խորագրով միջազգային ցուցահանդես: Այն կազմակերպվել է Լուվրի թանգարանի և Հայաստանի պատմության թանգարանի համատեղ ջանքերով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա եղել բացմանը։ Ներկա էին նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Լուվրի թանգարանի նախագահ-տնօրեն Լորանս դե Կարը։
Լուվրի թանգարանի հավաքածուից տասնվեց ուշագրավ արևելաքրիստոնեական գլուխգործոց երկխոսության ձևաչափով ցուցադրված է Հայաստանի պատմության թանգարանի հարուստ հավաքածուներից հատուկ առանձնացված ընտրանու հետ: Ներկայացված են 4-րդ դարից մինչև 19-րդ դարն ընդգրկող գլուխգործոցներ՝ ապակու և փայտարվեստի օրինակներ, քարից քանդակներ՝ խաչքարեր, ճարտարապետական բեկորներ, ոսկերչական բացառիկ աշխատանքներ, ինչպես նաև եկեղեցական հանդերձանք, վարագույրներ, սպասք և սրբապատկերներ:
Ցուցադրության բացման նախօրեին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է, որ առանձնահատուկ պատիվ ու հպարտություն է արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ մեր երկրի անկախության օրը նշանավորել թանգարանային նոր ցուցադրությամբ՝ միջազգային համագործակցության շրջանակում։ Նա հավելել է, որ նախորդ տարվանից մեկնարկած այս մոտեցումը կշարունակվի։
Նախարարը հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա նույն օրը մեկնարկել է «Մայր ատվածություն․ Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը՝ Բրիտանական թանգարանի մասնակցությամբ։
«Լուվրի թանգարանի հետ համատեղ ցուցադրությանը ներակացվող բացառիկ նմուշները փաստում են Հայաստանի և Ֆրանսիայի մշակույթների միջև երկխոսության մասին, որը նաև լավ հնարավորություն է մեզ համար՝ բարձրացնելու թանգարանային ցուցադրությունների որակը՝ դրանք դարձնելով միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան»,-ասել է նա։
Նշվել է, որ Լուվրում նախատեսվում է նոր բաժնի բացում՝ նվիրված Բյուզանդական արվեստին և արևելյան քրիստոնեությանը, որի շրջանակում ևս համագործակցություն է դիտարկվում Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ։

21 сентября в Музее истории Армении открылась международная выставка под названием «Священный диалог: из Лувра в Музей истории Армении». Экспозиция организована совместными усилиями Лувра и армянского музея.
На открытии присутствовали премьер-министр Никол Пашинян, Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, а также президент-директор Лувра Лоранс де Кар.
На выставке представлены шестнадцать выдающихся произведений восточнохристианского искусства из коллекции Лувра, экспонируемые в формате диалога с уникальными экспонатами из фондов Музея истории Армении. Экспозиция охватывает период с IV по XIX век и включает изделия из стекла и дерева, каменные резьбы, включая хачкары и архитектурные фрагменты, редкие образцы ювелирного искусства, церковные облачения, занавеси, утварь и иконы.
Накануне открытия, на пресс-конференции, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что уже второй год подряд День независимости Армении ознаменовывается новой музейной экспозицией в рамках международного сотрудничества. По её словам, начатая в прошлом году практика будет продолжена.
Андреасян напомнила, что 21 сентября прошлого года была открыта выставка «Мать-божество: от Анаит до Марии» при участии Британского музея.
«Уникальные экспонаты, представленные в рамках совместной выставки с Лувром, свидетельствуют о культурном диалоге между Арменией и Францией. Это также хорошая возможность для нас повысить качество музейных выставок до международного уровня», — сказала министр.
Также сообщалось, что в Лувре планируется открытие нового раздела, посвящённого византийскому искусству и восточному христианству, в рамках которого также рассматривается сотрудничество с Музеем истории Армении.