Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին դարպասապահ, իսկ վերջին տարիներին՝ դարպասապահների մարզիչ Ռոման Բերեզովսկին պատմել է գլխավոր մարզչի պաշտոնում Եղիշե Մելիքյանի նշանակումից հետո մարզչական շտաբից հեռանալու պատճառների մասին։
Մելիքյանն ասել է, որ իր շտաբում ունի դարպասապահների մարզիչ, որի հետ երկար ժամանակ աշխատել է, գրում է Metaratings.ru-ն։
«Հուլիսի վերջին տեղեկություններ հայտնվեցին Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի փոփոխության մասին։ Դա շարունակվեց ամբողջ շաբաթ՝ Ջոնը հեռացավ թիմից։ Որոշ ժամանակ անց Մելիքյանը նշանակվեց։ Մի քանի օր անց նա զանգահարեց ինձ և ասաց, որ իր շտաբում ունի դարպասապահների մարզիչ, որի հետ երկար ժամանակ աշխատել է։ Զանգից հետո ես արդեն որոշել էի, որ քիչ հավանական է, որ մնամ ազգային հավաքականի մարզչական շտաբում»,– ասել է Բերեզովսկին։
Բերեզովսկին հավաքականի մարզչական շտաբում ընդգրկված է եղել 2020–2025թթ․։
Եղիշե Մելիքյանը Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ է նշանակվել օգոստոսի 6-ին։ Նրա հետ կնքվել է պայմանագիր մինչև 2026 թվականի նոյեմբեր։

Former Armenia national team goalkeeper and longtime goalkeeping coach Roman Berezovski explained why he departed the coaching staff following the appointment of Yeghishe Melikyan as head coach.
Berezovski said that in late July, news spread about a head coach change. “John left the team, and soon after, Melikyan was appointed. A few days later, he called me and said he already had a goalkeeping coach, someone he had worked with for a long time. After that call, it was clear to me that it was unlikely I would remain in the national team’s coaching staff,” Berezovski told Metaratings.ru.
He had been part of the national team’s staff from 2020 to 2025.
Yeghishe Melikyan was appointed head coach of Armenia on August 6, with a contract running until November 2026.