ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ընթացող Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ ասել է, որ այսօր Հայաստանում ժողովրդավարության մի հսկայական մասը պարզ հայհոյախոսությունն է, իսկ ո՞վ է ժողովրդավարությունը պաշտպանում է սրանից։
«Մենք հայհոյում ենք, հեր մեր, երեխա, ծնող։ Քաղաքացիական հասարակությունը նույնիսկ ստիպված է արդարանալ, թե ինչի է իշխանությանը «բարև» տալիս։ Նորմալ է, արդարացեք, բայց ես քաղաքացիական հասարակությանը հարց ունեմ՝ էդ հայհոյախոսության դեմ ո՞վ է պայքարում ՀՀ-ում»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ հայհոյախառը խոսքը ժողովրդավարության հետ կապ չունի և հավելել է. «Ժողովրդավարությունը հայհոյախոսությո՞ւնն է, ժողովրդավարությունը մանկահասակ երեխաների հասցեին սեռական բնույթի հայհոյանքներ տա՞լն է, է՞դ է ժողովրդավարությունը
Ժողովրդավարությունը հայհոյախոսությո՞ւնն է, ժողովրդավարությունը մանկահասակ երեխաների հասցեին սեռական բնույթի հայհոյանքներ տա՞լն է, է՞դ է ժողովրդավարությունը»։

23 Сентябрь 2025 - 14:01 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян осудил ненормативную лексику в общественной жизни, отметив, что её ошибочно воспринимают как проявление демократии.
Выступая на Форуме демократии в Ереване, премьер заявил, что значительная часть так называемой демократии в Армении на деле является простой бранью.
«Мы оскорбляем отца, мать, ребёнка, родителей. Гражданское общество вынуждено оправдываться, почему здоровается с властью. Хорошо, оправдывайтесь. Но у меня вопрос: кто в Армении борется против этой брани?» — сказал он, передаёт Aysor.am .
Пашинян подчеркнул, что подобные выражения не имеют отношения к демократии.
«Разве демократия — это ругань? Разве демократия — это сексуальные оскорбления в адрес малолетних детей? Это ли демократия?» — задал он риторический вопрос.