Փարիզի մոտ գտնվող Նեմուր քաղաքում 87 տարեկանում մահացել է հանրահայտ իտալացի դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեն։ Ինչպես սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան հայտնել է նրա ներկայացուցիչ Լորան Սավրին AFP գործակալությանը, նա մահացել է իր երեխաների շրջապատում։
Թունիսում ծնված դերասանուհին, որ ուներ ֆրանսիական և իտալական արմատներ, հանդես է եկել ավելի քան 150 ֆիլմում։ Նա ներշնչանքի աղբյուր է եղել Ֆեդերիկո Ֆելլինիի և Լուկինո Վիսկոնտիի նման ռեժիսորների համար, գրում է Deutsche Welle-n:
Հայ հանդիսատեսին Կարդինալեն հայտնի է առավելապես Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմում գլխավոր հերոսի մոր դերակատարմամբ։
2010 թվականին «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում Կարդինալեն այցելել է Հայաստան։
Իտալիայի մշակույթի նախարար Ալեսսանդրո Ջուլին նշել է, որ Կարդինալեն «բոլոր ժամանակների ամենահզոր իտալացի դերասանուհիներից մեկն էր»։
Կլաուդիա Կարդինալեն ծնվել է 1938 թվականի ապրիլի 15-ին՝ Թունիսի մոտակայքում գտնվող Լա Գուլեթ քաղաքում։ 17 տարեկանում նա հաղթել է գեղեցկության մրցույթում՝ ճանաչվելով «Թունիսի ամենագեղեցիկ իտալուհին» և որպես պարգև ստացել է ուղևորություն Վենետիկի կինոփառատոն։ Այնտեղ նա անմիջապես գրավել է մի շարք ռեժիսորների ուշադրությունը։
1960-ականների սկզբին Լուկինո Վիսկոնտին նրա մասնակցությամբ նկարահանել է «Ռոկկոն և նրա եղբայրները» և «Ընձառյուծը» ֆիլմերը։ Կարդինալեն համաշխարհային ճանաչում է ձեռք բերել նաև Սերջիո Լեոնեի «Մի անգամ Վայրի Արևմուտքում» վեստեռնում խաղացած դերով։ Ամերիկյան հանրությունը նրան առավելապես հիշում է «Վարդագույն հովազը» ֆիլմից։
Իր կարիերայի ընթացքում Կլաուդիա Կարդինալեն արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների, այդ թվում՝ «Ոսկե առյուծ» Վենետիկի կինոփառատոնում՝ 1993 թվականին, և «Ոսկե արջ» Բեռլինի կինոփառատոնում՝ 2002 թվականին։

Renowned Italian actress Claudia Cardinale died at the age of 87 in Nemours, near Paris, her representative Laurent Savry told AFP on the evening of September 23. She passed away surrounded by her children.
Born in Tunisia to a family of French and Italian heritage, Cardinale starred in more than 150 films and was a muse to acclaimed directors such as Federico Fellini and Luchino Visconti, reports Deutsche Welle.
For Armenian audiences, she is best remembered for playing the mother of the protagonist in Henri Verneuil’s film Mayrig. In 2010, Cardinale visited Armenia as a guest of the Golden Apricot International Film Festival.
Italy’s Minister of Culture, Alessandro Giuli, described her as “one of the most powerful Italian actresses of all time.”
Claudia Cardinale was born on April 15, 1938, in La Goulette, near Tunis. At 17, she won a beauty contest titled “The Most Beautiful Italian Girl in Tunisia,” earning a trip to the Venice Film Festival, where she immediately caught the attention of several filmmakers.
In the early 1960s, Visconti cast her in Rocco and His Brothers and The Leopard. She also gained international fame with her role in Sergio Leone’s western Once Upon a Time in the West. American audiences most fondly recall her from The Pink Panther.
Throughout her career, Cardinale received numerous awards, including the Golden Lion for lifetime achievement at the Venice Film Festival in 1993 and the Golden Bear at the Berlin Film Festival in 2002.