Փարիզի մոտ գտնվող Նեմուր քաղաքում 87 տարեկանում մահացել է հանրահայտ իտալացի դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեն։ Ինչպես սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան հայտնել է նրա ներկայացուցիչ Լորան Սավրին AFP գործակալությանը, նա մահացել է իր երեխաների շրջապատում։
Թունիսում ծնված դերասանուհին, որ ուներ ֆրանսիական և իտալական արմատներ, հանդես է եկել ավելի քան 150 ֆիլմում։ Նա ներշնչանքի աղբյուր է եղել Ֆեդերիկո Ֆելլինիի և Լուկինո Վիսկոնտիի նման ռեժիսորների համար, գրում է Deutsche Welle-n:
Հայ հանդիսատեսին Կարդինալեն հայտնի է առավելապես Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմում գլխավոր հերոսի մոր դերակատարմամբ։
2010 թվականին «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում Կարդինալեն այցելել է Հայաստան։
Իտալիայի մշակույթի նախարար Ալեսսանդրո Ջուլին նշել է, որ Կարդինալեն «բոլոր ժամանակների ամենահզոր իտալացի դերասանուհիներից մեկն էր»։
Կլաուդիա Կարդինալեն ծնվել է 1938 թվականի ապրիլի 15-ին՝ Թունիսի մոտակայքում գտնվող Լա Գուլեթ քաղաքում։ 17 տարեկանում նա հաղթել է գեղեցկության մրցույթում՝ ճանաչվելով «Թունիսի ամենագեղեցիկ իտալուհին» և որպես պարգև ստացել է ուղևորություն Վենետիկի կինոփառատոն։ Այնտեղ նա անմիջապես գրավել է մի շարք ռեժիսորների ուշադրությունը։
1960-ականների սկզբին Լուկինո Վիսկոնտին նրա մասնակցությամբ նկարահանել է «Ռոկկոն և նրա եղբայրները» և «Ընձառյուծը» ֆիլմերը։ Կարդինալեն համաշխարհային ճանաչում է ձեռք բերել նաև Սերջիո Լեոնեի «Մի անգամ Վայրի Արևմուտքում» վեստեռնում խաղացած դերով։ Ամերիկյան հանրությունը նրան առավելապես հիշում է «Վարդագույն հովազը» ֆիլմից։
Իր կարիերայի ընթացքում Կլաուդիա Կարդինալեն արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների, այդ թվում՝ «Ոսկե առյուծ» Վենետիկի կինոփառատոնում՝ 1993 թվականին, և «Ոսկե արջ» Բեռլինի կինոփառատոնում՝ 2002 թվականին։

Знаменитая итальянская актриса Клаудия Кардинале, сыгравшая в «Леопарде» и «Однажды на Диком Западе», скончалась во Франции в возрасте 87 лет.
Как сообщил её представитель Лоран Саври агентству AFP вечером 23 сентября, Клаудия Кардинале умерла в городе Немур под Парижем в окружении детей.
Родившаяся в Тунисе актриса с французскими и итальянскими корнями снялась более чем в 150 фильмах и стала источником вдохновения для таких режиссёров, как Федерико Феллини и Лукино Висконти, передаёт Deutsche Welle.
Для армянских зрителей она особенно известна по роли матери главного героя в фильме Анри Вернея Майрик. В 2010 году Кардинале приезжала в Армению в рамках международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
Министр культуры Италии Алессандро Джули назвал её «одной из самых сильных итальянских актрис всех времён».
Клаудия Кардинале родилась 15 апреля 1938 года в городе Ла-Гулетт близ Туниса. В 17 лет она выиграла конкурс красоты «Самая красивая итальянка Туниса» и в качестве приза отправилась на Венецианский кинофестиваль, где сразу привлекла внимание режиссёров.
В начале 1960-х годов Лукино Висконти снял её в фильмах Рокко и его братья и Леопард. Мировую славу Кардинале принесла роль в вестерне Серджо Леоне Однажды на Диком Западе. Американская публика особенно запомнила её по фильму Розовая пантера.
За свою карьеру она была удостоена множества наград, среди которых «Золотой лев» за вклад в киноискусство на Венецианском кинофестивале в 1993 году и «Золотой медведь» Берлинского кинофестиваля в 2002 году.