Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի գլխավորած պատվիրակությունն այս տարվա սեպտեմբերի 25-ին այցելել է Թուրքիո Հայոց պատրիարքություն։ Պատվիրակությանն ընդունել է Պատրիարքական փոխանորդ Արժանապատիվ Տեր Գրիգոր ավագ քահանա Տամատեանը։
Այցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայագիտական միջազգային կոնգրեսի շրջանակում հրապարակված համատեղ հայտարարության դրույթների իրականացման ծրագրերը։ Դրանց առանցքում եղել են Պատրիարքության ձեռագրական ժառանգության խորացված գիտական վերլուծությունը և դրանց հրատարակությունը, ինչպես նաև մշտադիտարկման մեխանիզմների ներդրումը և վերականգնման աշխատանքները։
Խզմալյանը հայտնել է իր պատրաստակամությունը նախաձեռնելու Պատրիարքության ներկայացուցչի վերապատրաստման գործընթացը Մատենադարանում։ Այդ գործընթացը կանցկացվի հոկտեմբերի 14-25-ը նախատեսված «Հիշողության կերպարանքները» գիտագործնական սեմինարի շրջանակում։
Նույն աղբյուրը փոխանցել է, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է Մատենադարանի ավագ ֆոնդապահի և ասպիրանտի այցը Պատրիարքություն՝ ձեռագրերի ուսումնասիրական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով։

26 Сентябрь 2025 - 10:47 AMT
25 сентября делегация во главе с директором Матенадарана Ара Хзмаляном посетила Армянский патриархат Турции, где её принял патриарший викарий, преподобный отец Григор Таматеан.
В ходе встречи стороны обсудили реализацию положений совместной декларации, принятой в рамках Международного конгресса по арменоведению. В центре внимания оказались углублённый научный анализ рукописного наследия Патриархата, их публикация, внедрение механизмов мониторинга и проведение восстановительных работ.
Хзмалян выразил готовность организовать обучение представителя Патриархата в Матенадаране. Курс пройдёт в рамках научно-практического семинара «Образы памяти», который состоится 14–25 октября.
Источник также сообщил, что в ближайшее время старший хранитель фонда и аспирант Матенадарана посетят Патриархат для проведения исследований рукописей.