Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի գլխավորած պատվիրակությունն այս տարվա սեպտեմբերի 25-ին այցելել է Թուրքիո Հայոց պատրիարքություն։ Պատվիրակությանն ընդունել է Պատրիարքական փոխանորդ Արժանապատիվ Տեր Գրիգոր ավագ քահանա Տամատեանը։
Այցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայագիտական միջազգային կոնգրեսի շրջանակում հրապարակված համատեղ հայտարարության դրույթների իրականացման ծրագրերը։ Դրանց առանցքում եղել են Պատրիարքության ձեռագրական ժառանգության խորացված գիտական վերլուծությունը և դրանց հրատարակությունը, ինչպես նաև մշտադիտարկման մեխանիզմների ներդրումը և վերականգնման աշխատանքները։
Խզմալյանը հայտնել է իր պատրաստակամությունը նախաձեռնելու Պատրիարքության ներկայացուցչի վերապատրաստման գործընթացը Մատենադարանում։ Այդ գործընթացը կանցկացվի հոկտեմբերի 14-25-ը նախատեսված «Հիշողության կերպարանքները» գիտագործնական սեմինարի շրջանակում։
Նույն աղբյուրը փոխանցել է, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է Մատենադարանի ավագ ֆոնդապահի և ասպիրանտի այցը Պատրիարքություն՝ ձեռագրերի ուսումնասիրական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով։

On September 25, a delegation led by Ara Khzmalyan, Director of the Matenadaran, visited the Armenian Patriarchate of Turkey, where they were received by Patriarchal Vicar Rev. Fr. Grigor Tamatean.
During the meeting, the sides discussed plans to implement the joint declaration adopted at the International Congress of Armenology. Central to these efforts are deeper scientific analysis of the Patriarchate’s manuscript heritage, publication of the findings, introduction of monitoring mechanisms, and restoration projects.
Khzmalyan confirmed readiness to initiate the training of a Patriarchate representative at Matenadaran. The training will take place during the Figures of Memory scientific-practical seminar, scheduled for October 14–25.
According to the same source, a senior manuscript curator and a doctoral student from Matenadaran are also expected to visit the Patriarchate in the near future to carry out manuscript research work.