Վանի Բաքրաջլի գավառում տեղակայված հայկական Վարագավանքը և ուրարտական Յոնջաթեփե ամրոցը հայտնվել են լքված ու անմխիթար վիճակում։ Տեղաբնակները բարձրաձայնել են հստակ պահանջ՝ անհապաղ քայլեր ձեռնարկել երկու հուշարձանների պահպանման ուղղությամբ։
Վանի պատմական ճարտարապետական ժառանգությունը, որը համարվում է «աշխարհի ամենահին, դեռևս բնակեցված քաղաքներից» մեկը, հայտնվել է քանդման և լիակատար ոչնչացման վտանգի առջև։ Վարագավանքն ու Յոնջաթեփեն այս մշակութային արժեքների ընդամենը մի մասն են։ Ըստ հրապարակված տեղեկությունների՝ Վարագավանք կամ Վարագա Սուրբ Խաչ վանքը, որն ունեցել է բնակեցվածություն Քրիստոսից առաջ, այժմ գրեթե ամբողջությամբ ավերված է։ Տեղացիները վանքը ճանաչում են որպես Յոթ եկեղեցիներ, որը կառուցվել է 8-րդ դարում, հայտնում է Factor.am-ը։
Թուրքական աղբյուրը փաստում է, որ վանքը, ինչպես նաև հարակից հայկական գյուղերը, հայերը հարկադրված են եղել լքել Հայոց ցեղասպանության տարիներին՝ 1915 թվականին՝ տեղափոխվելով Երևան։ Տարիներ շարունակ լքված մնալով և երկրաշարժերից հաճախակի վնասվելով՝ վանքը այժմ որոշ չափով պահպանվում է գյուղի բնակիչների ջանքերով։
Թեպետ բոլոր արձանագրությունները և որմնանկարները վերացվել են, իսկ տանիքը փլուզվել է, մի շարք ջանքերի արդյունքում վանքի մի հատվածի նախկին տեսքը որոշ չափով վերականգնվել է։ Ամեն տարի գյուղի երբեմնի հայ բնակիչները այցելում են վանք՝ կազմակերպելով կրոնական արարողություններ։ Այցելուները թողնում են իրենց անձնական իրերը՝ գրություններ, լուսանկարներ, զարդեր, և միաժամանակ օգտվում են հուշամատյանից, որտեղ գրանցում են իրենց զգացմունքներն ու հիշողությունները։
Յոնջաթեփե ամրոցն էլ, որը պատմականորեն վերագրվում է ուրարտական շրջանին, ներկայումս գրեթե ամբողջությամբ լքված է՝ ինչպես վանքը։ Այն բացահայտվել է 1997 թվականին, երբ վանքի պահակ Մեհմեթ Չոբանը պատահաբար նկատել է դրա պատը։ Ամրոցի պեղումները սկսվել են այն պահին, երբ հովիվը, բլրի վրա տուն կառուցելու ժամանակ, քարեր է նկատել, ապա՝ պատի մի հատված։ Այդ պեղումները շարունակվել են մինչև 2009 թվականը, և այդ ընթացքում այնտեղ հայտնաբերվել են զանգվածային գերեզմաններ, կավամաններ և հնագույն գյուղատնտեսական գործիքներ։
Տեղաբնակները կրկին կոչ են արել պետական մարմիններին՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել թե՛ վանքի, թե՛ ամրոցի պաշտպանության ուղղությամբ։

The Armenian Varagavank Monastery and the Urartian fortress of Yoncatepe in the Bakraclı district of Van have fallen into a state of abandonment and disrepair. Locals are urgently calling for measures to preserve both monuments.
Van, regarded as one of the oldest continuously inhabited cities in the world, is facing the risk of losing key elements of its historical architectural heritage. Varagavank and Yoncatepe are just two of many cultural treasures in danger. According to published reports, the Varagavank Monastery, also known as the Holy Cross of Varaga, which dates back to before Christ, is now almost entirely destroyed. The local population refers to it as the “Seven Churches,” built in the 8th century, http://Factor.am reports.
A Turkish source notes that the Armenian population, including residents of nearby villages, was forced to abandon the monastery during the Armenian Genocide in 1915 and resettle in Yerevan. Left deserted and repeatedly damaged by earthquakes, the monastery has only been partially preserved thanks to efforts by local villagers.
Though the inscriptions and frescoes have been erased and the roof has collapsed, some sections of the monastery have been restored to resemble their original appearance. Each year, descendants of the area's former Armenian residents visit the monastery and hold religious ceremonies. They leave behind personal items — notes, photos, jewelry — and write in a commemorative journal to record their emotions and memories.
The Yoncatepe fortress, attributed to the Urartian period, has also been left in near-total neglect. It was discovered in 1997 when the monastery’s guard, Mehmet Çoban, spotted a wall while a shepherd was building a house on a hill and found stonework. Excavations began then and continued until 2009, revealing mass graves, clay vessels, and ancient farming tools.
Locals are once again urging authorities to take immediate steps to protect both the monastery and the fortress.