ՀՀ ներքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ըստ ոստիկանության օպերատիվ ամփոփագրերի՝ ընթացիկ տարվա առաջին ութ ամիսներին արձանագրվել է 32 իրական սպանության դեպք, ինչը 2-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Նա նաև արձագանքել է շրջանառվող խոսակցություններին, թե անընդհատ լուրեր են լինում այս կամ այն վայրում կրակոցների մասին, և որ երկրում այս առումով ծայրահեղ անկառավարելի վիճակ է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այդ կրակոցների գերակշիռ մասը կապված է խուլիգանության հատկանիշներով քրեական վարույթների հետ և հիմնականում վերաբերում է օդաճնշիչ ատրճանակից կրակոցներին կամ օդ կրակելու դեպքերին։ Ներկայացնել, որ երկրում ծայրահեղ անկառավարելի իրավիճակ է, դա անհիմն պնդում է»,-ասել է ՆԳՆ մամուլի քարտուղարը։
Նրա խոսքով՝ ոստիկանությունը 2025 թվականի 8 ամիսներին գրեթե 2 անգամ ավելի շատ ապօրինի զենք-զինամթերք է հայտնաբերել, քան 2024 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին։

Narek Sargsyan, spokesperson for Armenia’s Ministry of Internal Affairs, said that according to police operational summaries, 32 actual murder cases were recorded in the first eight months of 2025, two fewer than in the same period of 2024.
He also responded to claims that frequent reports of shootings reflect an extreme lawlessness in the country, Armenpress reported.
“The majority of these shootings are linked to hooliganism-related criminal cases, and mostly involve air guns or shots fired into the air. To present this as total chaos in the country is an unfounded claim,” said the ministry spokesperson.
According to him, during the first eight months of 2025, police uncovered nearly twice as many illegal firearms and ammunition as in January–August 2024.
On September 23 at 23:52, police received a report of gunfire in Merdzavan, Armavir region, on Yerevan highway. Two people were killed and one injured. Among the victims was Vоlodya Grigoryan, head of Parakar community and a member of the political council of the Country to Live party. Elected in April 2025, he was the father of four.