ՀՀ ներքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ըստ ոստիկանության օպերատիվ ամփոփագրերի՝ ընթացիկ տարվա առաջին ութ ամիսներին արձանագրվել է 32 իրական սպանության դեպք, ինչը 2-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Նա նաև արձագանքել է շրջանառվող խոսակցություններին, թե անընդհատ լուրեր են լինում այս կամ այն վայրում կրակոցների մասին, և որ երկրում այս առումով ծայրահեղ անկառավարելի վիճակ է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այդ կրակոցների գերակշիռ մասը կապված է խուլիգանության հատկանիշներով քրեական վարույթների հետ և հիմնականում վերաբերում է օդաճնշիչ ատրճանակից կրակոցներին կամ օդ կրակելու դեպքերին։ Ներկայացնել, որ երկրում ծայրահեղ անկառավարելի իրավիճակ է, դա անհիմն պնդում է»,-ասել է ՆԳՆ մամուլի քարտուղարը։
Նրա խոսքով՝ ոստիկանությունը 2025 թվականի 8 ամիսներին գրեթե 2 անգամ ավելի շատ ապօրինի զենք-զինամթերք է հայտնաբերել, քան 2024 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին։

29 Сентябрь 2025 - 11:19 AMT
Нарек Саргсян, пресс-секретарь Министерства внутренних дел Армении, сообщил, что по данным оперативных сводок полиции в первые восемь месяцев 2025 года зарегистрировано 32 фактических убийства, что на два случая меньше, чем за тот же период 2024 года.
Он также прокомментировал разговоры о том, что постоянные сообщения о стрельбе свидетельствуют о крайней неконтролируемости ситуации в стране, передает «Арменпресс».
«Большинство этих выстрелов связано с уголовными делами по признакам хулиганства и в основном касается случаев стрельбы из пневматического оружия или стрельбы в воздух. Представлять это как полностью неконтролируемую ситуацию в стране — беспочвенное утверждение», — отметил представитель МВД.
По его словам, за первые восемь месяцев 2025 года полиция обнаружила почти в два раза больше незаконного оружия и боеприпасов, чем в январе–августе 2024 года.
23 сентября в 23:52 в полицию поступил сигнал о стрельбе в селе Мердзаван Армавирской области на Ереванском шоссе. Погибли два человека, один был ранен. Среди погибших — глава общины Паракар Володя Григорян, член политсовета партии «Страна для жизни». Он был избран мэром Паракара в апреле 2025 года и был отцом четырёх детей.