Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 30-ի նիստում քննարկվել և երկրորդ ընթերցմամբ ամբողջությամբ ընդունվել է Սերգեյ Բագրատյանի, Ալեն Սիմոնյանի, Հասմիկ Հակոբյանի և Արուսյակ Ջուլհակյանի համահեղինակած օրենքների փաթեթը, որով նախատեսվում է արգելել տրանսպորտային միջոցներում լրացուցիչ ուժեղացուցիչների և բարձրախոսների տեղադրումն ու դրանց օգտագործումը։ Նախագծի նպատակն է կանխել մեքենաներից հնչող բարձր երաժշտությունը։
Հիմնական զեկուցող Սերգեյ Բագրատյանը ներկայացրել է նաև նախատեսվող տուգանքի չափը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Տրանսպորտային միջոցների վրա ստանդարտին չհամապատասխանող լուսային կամ ձայնային ազդանշաններ արձակելու սարքավորումներ կամ խլացուցիչներ, նվագարկիչներ, լրացուցիչ ուժեղացուցիչներ կամ բարձրախոսներ տեղադրելը կամ շարժման ընթացքում դրանք օգտագործելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 10-ապատիկի չափով և ստանդարտներին չհամապատասխանող լուսային կամ ձայնային ազդանշաններ արձակելու սարքավորումների, խլացուցիչների կամ նվագարկիչների լրացուցիչ ուժեղացուցիչների կամ բարձրախոսների բռնագրավման և տուգանային միավորի կիրառմամբ՝ 2 միավոր»,– նշել է պատգամավորը։

30 Сентябрь 2025 - 11:42 AMT
На заседании Национального собрания Армении 30 сентября был рассмотрен и полностью принят во втором чтении пакет законопроектов, соавторами которого выступили Сергей Багратян, Ален Симонян, Асмик Акопян и Арусяк Джулхакаян. Документ предусматривает запрет на установку и использование дополнительных усилителей и громкоговорителей в транспортных средствах. Целью проекта является предотвращение громкого воспроизведения музыки в автомобилях.
Как сообщил основной докладчик Сергей Багратян, проектом предусмотрены и штрафные меры, передаёт 1lurer.am.
«Установка или использование во время движения нестандартных световых или звуковых сигналов, глушителей, проигрывателей, дополнительных усилителей или громкоговорителей повлечёт штраф в размере десятикратного минимального размера оплаты труда. Также предусмотрено изъятие оборудования и начисление двух штрафных баллов», — отметил депутат.