ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ նշվող Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակը կնշանավորվի բացառիկ համերգաշարով։ Աշխարհահռչակ Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը հոկտեմբերի 1-ին հանդես կգա Երևանում՝ մաեստրո Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ։ Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 2-ին, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 37 տարի անց կրկին կղեկավարի Գերգիևը։
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայանալիք առաջին համերգի ընթացքում կհնչեն Հարությունյանի «Տոնական նախերգանքը», Շոստակովիչի Ջութակի կոնցերտ թիվ 1-ը՝ ջութակահար Պավել Միլյուկովի մասնակցությամբ և Մալերի 4-րդ սիմֆոնիան՝ սոպրանո Աննա Դենիսովայի կատարմամբ։
Երկրորդ համերգի ծրագրում ընդգրկված են Ռիմսկի-Կորսակովի «Շեհերազադեն», Մուսորգսկու «Պատկերներ ցուցահանդեսից» և Ռավելի «Բոլերոն»։
Վալերի Գերգիևը մեր ժամանակների ամենահայտնի դիրիժորներից է և սերտ կապեր ունի Հայաստանի հետ։ Նա 1981–1985 թվականներին եղել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորը՝ դառնալով նվագախմբի պատմության մեջ միակ ոչ հայազգի ղեկավարը։ Այդ տարիներին, միջազգային մրցույթներում հաջողության հասնելուց հետո, նրան հրավիրել էր ղեկավարելու նվագախումբը կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանը։
Գերգիևի ղեկավարությամբ նվագախումբը հաճախ է ներկայացրել հայ կոմպոզիտորների՝ Խաչատրյանի, Սպենդիարյանի, Բաբաջանյանի, Միրզոյանի, Սարյանի, Տերտերյանի, Խաղողագործյանի ստեղծագործությունները։ Մաեստրոն հանդես է եկել հայ մեծանուն մենակատարների՝ Ռուբեն Ահարոնյանի, Սվետլանա Նավասարդյանի, Լուսինե Զաքարյանի և այլոց հետ։ Նա նաև Մարիինյան թատրոնի ղեկավար լինելու ընթացքում համագործակցությունը շարունակել է հայ արտիստների հետ՝ Գեղամ և Հասմիկ Գրիգորյանների, Գևորգ Հակոբյանի, Սերգեյ Խաչատրյանի, Նարեկ Հախնազարյանի և այլոց։
Գերգիևը պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշանով՝ հայ-ռուսական մշակութային կապերի զարգացման համար։ Նրա ղեկավարության տարիներին Մարիինյան թատրոնը վերածվել է համաշխարհային մասշտաբի համերգաթատերական համալիրի։
Հայաստանյան այցերից մեկի ժամանակ մաեստրոն ասել է. «Հայաստան եմ եկել մեծ ուրախությամբ և հատուկ զգացումներով»։
Նա ընդգծել է, որ թե՛ Մարիինյան թատրոնում, թե՛ աշխարհի տարբեր բեմերում մշտապես հանդես են գալիս տաղանդավոր հայ երաժիշտներ, որոնցով Հայաստանը կարող է հպարտանալ։

При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении юбилей Национального филармонического оркестра будет отмечен особой концертной серией.
1 октября в Ереване выступит симфонический оркестр Мариинского театра под управлением маэстро Валерия Гергиева. На следующий день, 2 октября, Гергиев вновь выйдет к пульту, руководя Национальным филармоническим оркестром Армении спустя 37 лет.
В программе первого концерта в концертном зале имени Арама Хачатуряна — «Праздничная увертюра» Арама Арутюняна, Первый скрипичный концерт Шостаковича с солистом Павлом Милюковым и Четвертая симфония Малера в исполнении сопрано Анны Денисовой.
Во втором концерте прозвучат «Шехеразада» Римского-Корсакова, «Картинки с выставки» Мусоргского и «Болеро» Равеля.
Валерий Гергиев, один из самых известных дирижеров современности, имеет давние связи с Арменией. В 1981–1985 годах он был художественным руководителем и главным дирижером Национального филармонического оркестра Армении, став единственным неармянским руководителем в его истории. Приглашение возглавить коллектив он получил от композитора Эдварда Мирзояна после успеха на международных конкурсах.
Под управлением Гергиева оркестр неоднократно исполнял произведения армянских композиторов — Хачатуряна, Спендиарова, Бабаджаняна, Мирзояна, Тертеряна. Маэстро сотрудничал с выдающимися армянскими солистами — Рубеном Агароняном, Светланой Навасардян, Лусине Закарян и другими. Уже возглавляя Мариинский театр, он продолжил сотрудничество с армянскими артистами, среди которых Гегам и Асмик Григоряны, Геворг Акопян, Сергей Хачатрян, Нарек Ахназарян и другие.
За развитие армяно-российских культурных связей Гергиев был награжден орденом Святого Месропа Маштоца. Под его руководством Мариинский театр превратился в музыкально-театральный комплекс мирового масштаба.
Во время одного из визитов маэстро заявил: «В Армению я приезжаю с большой радостью и особыми чувствами». Он подчеркнул, что как в Мариинском театре, так и на мировых сценах всегда выступают талантливые армянские музыканты, которыми страна может гордиться.