ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կամ դադարեցնելու գործընթացները թևակոխել են թվային փուլ․ 2026 թվականի հունվարի 1-ից այս բնույթի դիմումների ընդունումն ու հերթագրումը կիրականացվի բացառապես նոր էլեկտրոնային համակարգի միջոցով, հայտնում է Ներքին գործերի նախարարությունը։
Խուսափելու համար մեծ հերթերից ու տեխնիկական խափանումներից՝ քաղաքացիության գործերի կառավարման համակարգը նախագործարկվելու է 2025–ի հոկտեմբերի 6-ից։
Այդ օրվանից դիմումատուները կկարողանան այցելել նոր հարթակ։
Հոկտեմբերի 6-ից սկսած՝ հնարավոր կլինի․
- առցանց գրանցվել հարթակում,
- ստեղծել, խմբագրել և ներկայացնել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կամ դադարեցնելու նախնական հայտ,
- ամրագրել այցելության օր Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն՝ ոչ շուտ, քան 2026 թվականի հունվարի 22-ից։
ՀՀ քաղաքացիները նոր համակարգում գրանցվելու են բացառապես «ԵսԵմ» ազգային նույնականացման հարթակի միջոցով, ինչի համար անհրաժեշտ է նույնականացման քարտ և mID էլեկտրոնային թվային ստորագրություն։
Օտարերկրյա քաղաքացիները, փախստականի կարգավիճակ ունեցող և քաղաքացիություն չունեցող անձինք գրանցվելու են ըստ ցանկության՝ խիստ նույնականացմամբ կամ էլեկտրոնային փոստի վավերացմամբ՝ կցելով ճամփորդական փաստաթղթի լուսապատճենը։
Նախնական հայտի ներկայացումից հետո անհրաժեշտ է կատարել պետական տուրքի վճարում՝ ոչ ուշ, քան ընտրված այցելության օրվանից 10 օր առաջ։ Վճարումը չկատարելու դեպքում ամրագրած օրը չեղարկվում է։
Այցելության օրը դիմումատուները ներկայացնում են հայտում նշված փաստաթղթերի բնօրինակը և, կախված դիմումի տեսակից, անցնում են հայոց լեզվի և ՀՀ Սահմանադրության թեստ։

Процессы получения и прекращения гражданства Республики Армения переходят в цифровую фазу: начиная с 1 января 2026 года подача и регистрация подобных заявлений будут осуществляться исключительно через новую электронную систему, сообщило Министерство внутренних дел.
Чтобы избежать больших очередей и технических сбоев, система управления делами о гражданстве будет запущена в тестовом режиме с 6 октября 2025 года.
С этой даты заявители смогут воспользоваться новой платформой:
С 6 октября будет возможно:
- зарегистрироваться на платформе онлайн,
- создать, отредактировать и подать предварительное заявление на получение или прекращение гражданства,
- забронировать дату посещения Службы по вопросам миграции и гражданства — не ранее 22 января 2026 года.
Граждане Армении будут регистрироваться в системе исключительно через национальную идентификационную платформу «YesEm», что требует наличия удостоверения личности и электронной подписи mID.
Иностранные граждане, лица со статусом беженца и апатриды смогут регистрироваться по выбору — либо через строгую идентификацию, либо подтверждением электронной почты, прикрепив копию проездного документа.
После подачи предварительного заявления необходимо оплатить государственную пошлину не позднее чем за 10 дней до выбранной даты визита. В случае неуплаты бронирование аннулируется.
В день визита заявители должны представить оригиналы указанных в заявлении документов и, в зависимости от вида обращения, пройти тесты по армянскому языку и Конституции РА.