ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կամ դադարեցնելու գործընթացները թևակոխել են թվային փուլ․ 2026 թվականի հունվարի 1-ից այս բնույթի դիմումների ընդունումն ու հերթագրումը կիրականացվի բացառապես նոր էլեկտրոնային համակարգի միջոցով, հայտնում է Ներքին գործերի նախարարությունը։
Խուսափելու համար մեծ հերթերից ու տեխնիկական խափանումներից՝ քաղաքացիության գործերի կառավարման համակարգը նախագործարկվելու է 2025–ի հոկտեմբերի 6-ից։
Այդ օրվանից դիմումատուները կկարողանան այցելել նոր հարթակ։
Հոկտեմբերի 6-ից սկսած՝ հնարավոր կլինի․
- առցանց գրանցվել հարթակում,
- ստեղծել, խմբագրել և ներկայացնել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու կամ դադարեցնելու նախնական հայտ,
- ամրագրել այցելության օր Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն՝ ոչ շուտ, քան 2026 թվականի հունվարի 22-ից։
ՀՀ քաղաքացիները նոր համակարգում գրանցվելու են բացառապես «ԵսԵմ» ազգային նույնականացման հարթակի միջոցով, ինչի համար անհրաժեշտ է նույնականացման քարտ և mID էլեկտրոնային թվային ստորագրություն։
Օտարերկրյա քաղաքացիները, փախստականի կարգավիճակ ունեցող և քաղաքացիություն չունեցող անձինք գրանցվելու են ըստ ցանկության՝ խիստ նույնականացմամբ կամ էլեկտրոնային փոստի վավերացմամբ՝ կցելով ճամփորդական փաստաթղթի լուսապատճենը։
Նախնական հայտի ներկայացումից հետո անհրաժեշտ է կատարել պետական տուրքի վճարում՝ ոչ ուշ, քան ընտրված այցելության օրվանից 10 օր առաջ։ Վճարումը չկատարելու դեպքում ամրագրած օրը չեղարկվում է։
Այցելության օրը դիմումատուները ներկայացնում են հայտում նշված փաստաթղթերի բնօրինակը և, կախված դիմումի տեսակից, անցնում են հայոց լեզվի և ՀՀ Սահմանադրության թեստ։

The process of acquiring or terminating Armenian citizenship has entered a digital stage: from January 1, 2026, all applications and registrations will be carried out exclusively through a new electronic system, the Ministry of Internal Affairs announced.
To avoid long queues and technical failures, the citizenship management system will be pre-launched on October 6, 2025.
From that date, applicants will be able to access the new platform:
Starting October 6, it will be possible to:
- register online on the platform,
- create, edit, and submit a preliminary application for acquiring or terminating Armenian citizenship,
- book an appointment with the Migration and Citizenship Service, no earlier than January 22, 2026.
Armenian citizens will register on the system exclusively via the national identification platform “YesEm,” requiring an ID card and mID electronic signature.
Foreign nationals, refugees, and stateless persons may register either through strict identification or by validating their email, attaching a copy of their travel document.
After submitting a preliminary application, applicants must pay the state fee no later than 10 days before the selected appointment date. Failure to pay will result in cancellation of the booking.
On the appointment date, applicants must present original documents specified in the application and, depending on the case, pass tests on the Armenian language and the Constitution.