Կառավարության շենքի մոտ են հավաքվել են մի խումբ զինվորականներ, որոնք որոշել են հանձնել իրենց պետական պարգևները` մեդալներն ու շքանշանները՝ այդ կերպ ցույց տալով իրենց դժգոհությունը վարվող ապազգային և ապահայկական քաղաքականությանը։
Հովսեփ Ղազարյանն ասել է, որ այս կառավարությունն իր սխալները սրբագրելու, իր սխալները չխոստովանելու համար փորձում է խմբագրել մեր պատմությունը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Փորձում է զրոյացնել այն պայքարը, որի համար արյուն ենք տվել։ Մեզ ասում է՝ մեր վերջին 30 տարվա պայքարը կեղծ է եղել, գոյություն չունի։ Ի նշան բողոքի այս խայտառակության դեմ՝ ես իմ մարտական ընկերների հետ որոշել ենք 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ստացած շքանշանները հետ հանձնենք։
Մենք չենք կարող այս շքանշաններն այլևս կրել այն պարագայում, երբ ամեն արժեք, զոհողություն, որ դրված էր այս շքանշանների հիմքում, զրոյացվել են»,- ասել է Ղազարյանը՝ հստակեցնելով, որ պատերազմի 7 մասնակից այս պահին կառավարությանը կհանձնի իր շքանշանները։
Նա նշել է, որ իրենք շքանշանները ստացել են և Արցախի նախագահից, և Հայաստանի նախագահից.«Ես կհանձնեմ իմ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանը և «Մարտական ծառայություն» շքանշանը»։
«Այս իշխանավորները պայքարի գաղափարը ոչնչացնում են, զրոյացնում են, մենք այս քայլով բողոք ենք արտահայտում դրա դեմ, ասում են՝ մենք պայքարելու ենք։ Հաջորդիվ կիմանաք մեր մյուս քայրերի մասին»,- ասել է Ղազարյանը։
Կառավարության շենքից ոչ ոք դուրս չի եկել՝ վերցնելու պատերազմի մասնակիցների կողմից ի նշան բողոքի վերադարձվող շքանշանները։ Զինվորականները շքանշանները թողել են գետնին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։

2 Октябрь 2025 - 10:59 AMT
Возле здания правительства собралась группа военных, которые решили сдать свои государственные награды — медали и ордена — в знак протеста против проводимой, по их словам, антинародной политики.
Овсеп Газaрян заявил, что власти пытаются переписать историю, чтобы не признать собственные ошибки. «Они стараются обнулить ту борьбу, за которую мы проливали кровь. Нам говорят, что последние 30 лет борьбы были фальшивыми, что их не существовало. В знак протеста против этого позора мы вместе с боевыми товарищами решили вернуть ордена, полученные во время 44-дневной войны», — сказал он, передает Panorama.am .
«Мы больше не можем носить эти награды, когда все ценности и жертвы, которые в них заложены, сведены на нет», — отметил Газaрян, уточнив, что семь участников войны вернут свои награды правительству.
Он сообщил, что награды были получены как от президента Армении, так и от президента Арцаха. «Я сдам свой орден "Боевой крест" II степени и орден "Боевая служба"», — сказал он.
«Эти власти уничтожают идею борьбы, обнуляют ее. Этим шагом мы выражаем протест и заявляем, что будем продолжать нашу борьбу. Вскоре вы узнаете о наших следующих шагах», — добавил Газaрян.
Ни один представитель правительства не вышел принять возвращаемые награды. Военные оставили ордена на земле, сообщает «Пастинфо».