Մայիսին լրացել է հայ գրող-հրապարակախոս Ռուբեն Հովսեփյանի 70 տարին: Մեր ժամանակակցի հոբելյանը Հայաստանի Մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ նշվելու է այսօր Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում:
Հոբելյանական երեկոյի հագեցած ծրագիրը, ամենայն հավանականությամբ, անակնկալ չի լինի Ռուբեն Հովսեփյանի համար, քանի որ ռեժիսորները սցենարը կազմում էին` ամեն ինչ համաձայնեցնելով հոբելյարի հետ:
Ռուբեն Հովսեփյանը ծնվել է 1939թ. մայիսի 5-ին Երեւանում: Մասնագիտությամբ երկրաբան է, աշխատել է Թուրքմենստանի երկրաբանական ուսումնասիրության արշավախմբում. դրա անդրադարձերը կարելի է տեսնել «Առաջին կինը» պատմվածքում: Նրա աշխատանքների թվում է Գաբրիել Գարսիա Մարկեսի «Հարյուր տարվա մենությունը» վեպի թարգմանությունը: Վերջերս նա ավարտեց մեծ լուսավորիչ Խաչատուր Աբովյանի մասին իր վեպը: Եղել է «Ավանգարդ» թերթի եւ «Սովետական գրականություն» ամսագրի բաժնի վարիչը, աշխատել է որպես «Գրական թերթի» թղթակից, «Սովետական գրող» հրատարակչության, «Նորք» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, եղել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր: Համատեղել է ստեղծագործական գործունեությունն ու քարտուղարական պարտականությունները Հայաստանի Գրողների միությունում:

In May 2009, Armenian writer-publicist Rouben Hovsepyan became 70. Upon the initiative of RA Ministry of Culture, the great writer’s birthday will be celebrated today in Hakob Paronyan Musical Comedy Theater.
Jubilee celebration program will not probably be a surprise to the writer as directors received his prior agreement before making the scenario.
Rouben Hovsepyan was born on May 5, 1939 in Yerevan. Geologist by profession, he was member of a geological exploration group in Turkmenistan. His experiences of the period are reflected in the story entitled “The First Woman”. Hovsepyan did a perfect translation of “One Hundred Years of Solitude”, a novel by Gabriel García Márquez. He recently finished his novel devoted to great enlightener Khacahtur Abovyan. Rouben Hovsepyan worked as department head in “Avanguard” newspaper and “Sovetakan Grakanutyun” magazine. He has also been a correspondent of “Grakan Tert” and editor-in-chief of “Sovetakan Grogh” and “Nork” periodicals. Hovsepyan is also a member of RA National Assembly. Along with his creative activities as writer, Rouben Hovsepyan has also worked as Secretary of RA Writers’ Union.