Ոչ բնակության նպատակով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող ՀՀ քաղաքացիները կարող են իրենց ազգային վարորդական իրավունքի վկայականով անարգել երթևեկել այդ պետության տարածքում, իսկ բնակության նպատակով գտնվելու պարագայում՝ վարորդական վկայականի փոխանակման համար դիմող անձն ազատում է դրա հետ կապված տեսական և գործնական քննություններից: Աշխատանքային այցով այդ երկրում գտնվող ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը և ԱՄԷ փոխվարչապետ, ներքին գործերի նախարար շեյխ Սեֆ բին Զայեդ Ալ Նահյանը հուշագիր են ստորագրել։
Փոխադարձության սկզբունքի վրա հիմնված հուշագիրը վերաբերում է երկու պետությունների ներքին գործերի նախարարության կողմից տրամադրվող վարորդական վկայականների փոխադարձ ճանաչմանը։
Արփինե Սարգսյանն ու շեյխ Սեֆ բին Զայեդ Ալ Նահյանը առանձնահատուկ կարևորել են Հուշագիրը և ընդգծել, որ այն դրական քայլ է ներքին գործերի նախարարությունների համագործակցության ամրապնդման առումով և միտված է երկու պետությունների քաղաքացիներին ավելորդ անհարմարությունից ազատելուն։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկու երկրների գործընկերային հարաբերությունները և նշել համագործակցության խորացման լայն հեռանկարներ։ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև այն աջակցության համար, որ ԱՄԷ-ն ցուցաբերել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության կազմակերպման գործում։

2 Октябрь 2025 - 11:58 AMT
Армянские граждане, пребывающие в ОАЭ без цели проживания, смогут свободно ездить по территории страны с национальными водительскими правами. А лица, находящиеся в Эмиратах на постоянной основе, при обмене прав будут освобождены от сдачи теоретических и практических экзаменов.
Меморандум о взаимопонимании подписали министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян и вице-премьер, министр внутренних дел ОАЭ шейх Саиф бин Заед Аль Нахайян в ходе её рабочего визита.
Документ основан на принципе взаимности и предусматривает взаимное признание водительских удостоверений, выдаваемых министерствами внутренних дел двух стран.
Саргсян и шейх Саиф бин Заед Аль Нахайян особо подчеркнули значимость меморандума, отметив, что он является положительным шагом к укреплению сотрудничества между ведомствами и направлен на избавление граждан обеих стран от лишних неудобств.
Собеседники высоко оценили партнерские отношения Армении и ОАЭ и отметили широкие перспективы дальнейшего сотрудничества. Саргсян также поблагодарила Эмираты за поддержку в организации диалога между Арменией и Азербайджаном.