Նորվեգիայի Ֆյորդե քաղաքում հոկտեմբերի 2–ին մեկնարկում է ծանրամարտի աշխարհի մեծահասակների առաջնությունը, որին մասնակցում են նաև Հայաստանի ներկայացուցիչները
Ծանրամարտի ֆեդերացիան ներկայացրել է հայ ծանրորդների մրցելույթների ժամանակացույցը՝
Հոկտեմբերի 3՝ ժամը` 21:30, 60 կգ` Գառնիկ Չոլակյան
Հոկտեմբեր 5՝ Ժամը` 21:30, 71 կգ` Գոռ Սահակյան
Հոկտեմբերի 7՝ Ժամը` 19:00, 88 կգ` Սուրեն Գրիգորյան
Հոկտեմբերի 8՝ Ժամը` 19:00, 77 կգ` Աննա Ամրոյան (B խումբ)
Հոկտեմբերի 10՝ Ժամը` 21:30. 110 կգ. Սիմոն Մարտիրոսյան, Գարիկ Կարապետյան
Հոկտեմբերի 11՝ Ժամը` 18:00. +110 կգ, Վարազդատ Լալայան
Հայաստանի տղամարդկանց թիմի գլխավոր մարզիչը Փաշիկ Ալավերդյանն է, իսկ մարզիչը` Հակոբ Փիլոսյանը: Կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչն Արտաշես Ներսիսյանն է, իսկ մարզիչը` Տարոն Թովմասյանը, հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Աշխարհի առաջնությանն ավելի քան 400 մարզիկ–մարզուհի է հայտագրվել: Նրանց թվում են Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և մայրցամաքային առաջնությունների բազմաթիվ չեմպիոններ ու մրցանակակիրներ:

2 октября в норвежском городе Фьорде стартовал чемпионат мира по тяжелой атлетике среди взрослых, в котором участвуют также представители Армении.
Федерация тяжелой атлетики Армении представила расписание выступлений армянских спортсменов:
3 октября, 21:30 – 60 кг: Гарник Чолакян
5 октября, 21:30 – 71 кг: Гор Саакян
7 октября, 19:00 – 88 кг: Сурен Григорян
8 октября, 19:00 – 77 кг (группа B): Анна Амроян
10 октября, 21:30 – 110 кг: Симон Мартиросян, Гарик Карапетян
11 октября, 18:00 – свыше 110 кг: Вараздат Лалаян
Главный тренер мужской сборной Армении – Пашик Алавердян, тренер – Акоп Пилосян. Женскую команду возглавляет Арташес Нерсисян, тренер – Тарон Товмасян, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
На чемпионат мира заявлено более 400 спортсменов, в том числе многочисленные чемпионы и призеры Олимпийских игр, мировых и континентальных первенств.