Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով նախկին ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանի մահվան դեպքով ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, հայտնում է Factor.am-ը։
«Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ արժանապատվությունը նվաստացնելու եղանակով անձին ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելու հատկանիշներով»,- հայտնել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
Սեպտեմբերի 24-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսարանի սանհանգույցում մահացած էին հայտնաբերել Բորիս Ավագյանին. նա մեղադրվում էր մաքսային վճարումներից խուսափելու մեջ։

3 Октябрь 2025 - 08:28 AMT
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту смерти Бориса Авакяна, бывшего представителя президента Нагорного Карабаха по особым поручениям, сообщает «Factor.am ».
Как заявила пресс-секретарь СК Кима Авдалян, дело возбуждено по части 3 статьи 162 Уголовного кодекса — «доведение лица до самоубийства или до покушения на самоубийство угрозами, жестоким обращением или унижением достоинства».
24 сентября Борис Авакян был найден мертвым в санузле Генконсульства Армении в Санкт-Петербурге. Он обвинялся в уклонении от уплаты таможенных платежей.