Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով նախկին ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանի մահվան դեպքով ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, հայտնում է Factor.am-ը։
«Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի 3-րդ մասի՝ սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ արժանապատվությունը նվաստացնելու եղանակով անձին ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելու հատկանիշներով»,- հայտնել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
Սեպտեմբերի 24-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսարանի սանհանգույցում մահացած էին հայտնաբերել Բորիս Ավագյանին. նա մեղադրվում էր մաքսային վճարումներից խուսափելու մեջ։

Armenia’s Investigative Committee has initiated a criminal case over the death of Boris Avagyan, the former representative for special assignments of the President of the Republic of Artsakh, Factor.am reports.
According to the Committee’s spokesperson Kima Avdalyan, the case was opened under Part 3 of Article 162 of the Criminal Code — “driving a person to suicide or attempted suicide through threats, cruel treatment, or degrading behavior.”
On September 24, Boris Avagyan was found dead in the restroom of Armenia’s Consulate General in St. Petersburg. He had been accused of evading customs duties.