Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը հրաժարվել է մեկնաբանել ԴՕԿ կուսակցության պատվավոր նախագահ Վարդան Ղուկասյանին չարտահանձնելու մասին ԱՄՆ միգրացիոն դատարանի որոշումը, հայտնում է Factor.am-ը։
ԴՕԿ կուսակցության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն՝ ԱՄՆ դատարանը վճռել է չարտահանձնել Ղուկասյանին։ Միևնույն ժամանակ արձանագրվել է, որ նա խախտել է միգրացիոն կարգը և պարտավոր է լքել ԱՄՆ-ի տարածքը։
Վարդան Ղուկասյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը նշել է, որ գործընթացը շարունակվում է։
«ԱՄՆ-ն առաջարկել է լքել սահմանները, իրավական գործընթաց կա, որպեսզի գործառույթներ իրականացվեն։ Օրենսդիրը կարգավորում է, որ օրենքով բողոքարկելու դեպքում տվյալ ակտը օրինական ուժ չի ստանալու։ Հիմա չեմ կարող ասել բողոքարկվելու է, թե՝ ոչ, դատական ակտը կկարդամ, կհասկանմ»,-ասել է փաստաբանը։

3 Октябрь 2025 - 13:59 AMT
Генеральная прокуратура Армении отказалась комментировать решение иммиграционного суда США о неэкстрадиции почетного председателя партии «ДОК» Вардана Гукасяна, сообщает Factor.am .
Согласно информации, опубликованной на официальной странице партии в Facebook, американский суд постановил не экстрадировать Гукасяна. Одновременно зафиксировано, что он нарушил миграционные правила США и должен покинуть страну.
Адвокат Вардана Гукасяна Левон Багдасарян заявил, что процесс продолжается.
«США предложили покинуть территорию, сейчас действует юридическая процедура, необходимая для выполнения решений. Закон предусматривает, что при обжаловании данный акт не вступает в силу. Пока не могу сказать, будет ли он обжалован. Сначала прочту судебное решение», — отметил адвокат.