Հայաստանի ՆԳՆ-ն հերքել է պնդումները, թե իբր Վրաստան-Թուրքիա սահմանին հայտնաբերվել են հայկական կեղծ փաստաթղթեր, որոնք պետք է օգտագործվեին ընտրությունների ընթացքում։
Վերջին օրերին տեղեկություն էր տարածվում, թե «Վրաստան-Թուրքիա սահմանային անցակետում մի քանի տասնյակ հազարի հասնող կեղծ անձնագրեր և փաստաթղթեր են հայտնաբերվել, որոնք պետք է օգտագործվեին ընտրություններում», հայտնում է Արմենպրեսը։
ՆԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանը հերքել է տարածված տեղեկությունը․ «Մշտապես կապի մեջ ենք Վրաստանի իրավապահ գործընկերների հետ, որևէ նման դեպք չի արձանագրվել։ Լուրը բացահայտ ապատեղեկատվություն է և իրականության հետ որևէ աղերս չունի»։

Armenia's Interior Ministry has denied claims that counterfeit Armenian documents were found at the Georgia–Turkey border and were allegedly intended for use during elections.
In recent days, reports circulated alleging that "several tens of thousands of fake passports and documents" were discovered at the Georgia–Turkey border crossing and were meant to be used in elections, according to Armenpress.
Narek Sargsyan, spokesperson for the Minister of Internal Affairs, dismissed the claims: “We are in constant contact with our law enforcement partners in Georgia, and no such incident has been recorded. The report is outright disinformation and has no connection to reality.”