Ինդոնեզիայի Բոգոր քաղաքում կայացած Սամբոյի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Հայաստանը 8 մեդալ է նվաճել ` մեկ ոսկի, երկու արծաթ, հինգ բրոնզ, հայտնում է Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան։
Առաջնությունն անցել էհոկտեմբերի 3-6-ը։
Ռոբերտ Սիմոնյանը (58 կգ) դարձել է աշխարհի չեմպիոն՝ նվաճելով ոսկե մեդալ։
Պատանեկան կարգում բրոնզե մեդալներ են նվաճել Սիմոնյան Նարեկը (58 կգ) և Շատվերյան Գոռը (71 կգ): Բրոնզե մեդալ է նվաճել նաև Օհանյան Մհերը (71 կգ), իսկ Սարուխանյան Սեյրանը (88 կգ) արժանացել է արծաթե մեդալի։
Մարտական սամբոյի երիտասարդական պայքարում Տիգրան Գրիգորյանը (58 կգ) և Համբարձումյան Վադիսը (71 կգ) նվաճել են բրոնզե մեդալներ։ Արմեն Սաֆարյանը (79 կգ) դարձել է արծաթե մեդալակիր։

Сборная Армении завоевала восемь медалей на молодежном чемпионате мира по самбо, который прошел в городе Богор (Индонезия) с 3 по 6 октября, сообщает Федерация самбо Армении. В активе команды — одна золотая, две серебряные и пять бронзовых медалей.
Роберт Симонян (58 кг) стал чемпионом мира, завоевав золотую медаль. Он также становился чемпионом мира в 2022 году.
В юношеском зачете бронзовые медали завоевали Нарек Симонян (58 кг) и Гор Шатверян (71 кг). Мгер Оганян (71 кг) также стал бронзовым призером, а Сейран Саруханян (88 кг) — серебряным.
В молодежной категории по боевому самбо бронзовые медали выиграли Тигран Григорян (58 кг) и Вадис Амбарцумян (71 кг). Армен Сафарян (79 кг) стал серебряным призером.