Անհետ կորած անձանց հարազատներ Արսեն Ղուկասյանը և Ապիջան Սարգսյանը ձերբակալվել են։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Տաթևիկ Սողոյանը։
«Սեպտեմբերի 29-ին ՊՆ շենքի մոտ տեղի ունեցած քաշքշուկի առթիվ ՊՆ և ՌՈ ծառայողների հաղորդման հիման վրա նախաձեռնված վարութի շրջանակներում ձերբակալվել են անհետ կորած անձանց հարազատներ Արսեն Ղուկասյանը և Ապիջան Սարգսյանը:
Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու համար»,–գրել է նա։
Քննչական կոմիտեից հաստատել են նրանց ձերբակալման փաստը և հավելել, որ նրանց նկատմամբհարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում Քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածով, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 2 անձ ձերբակալվել է: Վերջիններիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 452-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը)», հայտնել են ՔԿ–ից։
Անհետ կորածների և զոհվածների հարազատներն այսօր ևս՝ հոկտեմբերի 6–ին, ՀՀ կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացրել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ծնողներն ասել են, որ գնալու են Աջափնյակի դատարան, որտեղ քննվելու է ձերբակալվածների կալանքի հարցը։
44-օրյա պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների հարազատները սեպտեմբերի 27-ին ՊՆ մոտ պահանջում էին հանդիպում ՀՀ գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանի, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, այժմ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Կամո Վարդանյանի հետ։ Ըստ ՊՆ հաղորդագրության՝ ՊՆ–ի մոտ սեպտեմբերի 29–ին ակցիայի որոշ մասնակիցներ ռազմական ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ շշեր են նետել, ինչպես նաև այլ առարկաներով տարբեր գործողությունների դիմել, ինչին ի պատասխան ՌՈ ծառայողների գործողությունները շարունակել են մնալ հարգալից։

6 Октябрь 2025 - 14:46 AMT
Родственники пропавших без вести армянских солдат, Арсен Гукасян и Апиджан Саргсян, были задержаны, сообщила на своей странице в Facebook адвокат Татевик Согомонян. Задержание связано с потасовкой, произошедшей 29 сентября у здания Министерства обороны. Дело возбуждено по сообщениям сотрудников Минобороны и Военной полиции.
По словам адвоката, в суд направлено ходатайство о применении ареста в качестве меры пресечения. Следственный комитет подтвердил факт задержания, уточнив, что возбуждено публичное уголовное преследование по статье 297, часть 3 (хулиганство) и статье 452, часть 1 (вмешательство в законную служебную или политическую деятельность должностного лица).
6 октября родственники пропавших и погибших вновь провели акцию у здания правительства Армении. Родители заявили, что отправятся в суд Ачапняка, где будет рассмотрен вопрос об аресте задержанных.
Ранее, 27 сентября, родственники пропавших в 44-дневной войне требовали встречи с начальником Генштаба Эдвардом Асряном и советником министра обороны Камо Варданяном, ранее командовавшим Армией обороны Арцаха. По данным Минобороны, 29 сентября некоторые участники акции бросали бутылки и другие предметы в сторону сотрудников военной полиции. Последние, как утверждается, сохраняли уважительное поведение.