Անհետ կորած Սարգիս Ղուկասյանի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանը, մեկ ամսով կալանավորվել է։ Այս մասին տեղեկացրել է փաստաբան Տաթև Սողոյանը։
Քրեական գործը քննության է առնվել Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Ավանի նստավայրում՝ նախագահությամբ դատավոր Մասիս Մելքոնյանի։
Հոկտեմբերի 6–ին իրավապահները ձերբակալել էին անհետ կորած զինծառայողների հարազատներ Արսեն Ղուկասյանին և Ապիջան Սարգսյանին։ Ավելի ուշ Սարգսյանն ազատ էր արձակվել Նրանց նկատմամբ առաջադրվել են մեղադրանքներ ՀՀ պաշտպանության նախարարության դիմաց սեպտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ՝ խուլիգանություն կատարելու, ինչպես նաև պաշտոնատար անձանց օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածներով։
Փաստաբանն ասել էր, որ ոչ մի տեսանյութով չի հաստատվել, որ Արսեն Ղուկասյանը ռազմական ոստիկանության կամ ՀՀ պաշտպանության նախարարության որևէ ծառայողի է հարվածել կամ շշեր նետել նրա ուղղությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Տաթև Սողոյանը հավելել էր, որ Արսեն Ղուկասյանը տառապում է մի շարք խրոնիկ հիվանդություններով, և նրա առողջական վիճակն անհամատեղելի է կալանքի հետ։
44-օրյա պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների հարազատները սեպտեմբերի 27-ին ՊՆ մոտ պահանջում էին հանդիպում ՀՀ գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանի, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, այժմ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Կամո Վարդանյանի հետ։ Ըստ ՊՆ հաղորդագրության՝ ՊՆ–ի մոտ սեպտեմբերի 29–ին ակցիայի որոշ մասնակիցներ ռազմական ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ շշեր են նետել, ինչպես նաև այլ առարկաներով տարբեր գործողությունների դիմել, ինչին ի պատասխան ՌՈ ծառայողների գործողությունները շարունակել են մնալ հարգալից։

7 Октябрь 2025 - 07:17 AMT
Арсен Гукасян, дядя пропавшего без вести военнослужащего Саркиса Гукасяна, арестован на один месяц. Об этом сообщила адвокат Татев Согоян.
Уголовное дело рассматривается в aванском суде первой инстанции города Еревана под председательством судьи Масиса Мелконяна.
6 октября правоохранители задержали Арсена Гукасяна и Апиджана Саргсяна — родственников пропавших солдат. Позже Саргсян был освобождён.
Они обвиняются в связи с инцидентом, произошедшим 29 сентября у здания Министерства обороны Армении, по статьям о хулиганстве и воспрепятствовании законной деятельности должностных лиц.
Согоян заявила, что ни одно видео не подтверждает, будто Гукасян наносил удары или бросал бутылки в сотрудников военной полиции или Министерства обороны, сообщает Sputnik Армения.
Она также подчеркнула, что Гукасян страдает рядом хронических заболеваний, и его состояние несовместимо с содержанием под стражей.
27 сентября родственники пропавших без вести в 44-дневной войне военнослужащих провели акцию у Минобороны, требуя встречи с начальником Генштаба Эдвардом Асряном и Камо Варданяном, бывшим командующим Армии обороны Арцаха и ныне советником министра обороны. По заявлению Минобороны, 29 сентября некоторые участники бросали бутылки и другие предметы в сторону сотрудников военной полиции, однако последние, как утверждается, действовали уважительно.