Հոկտեմբերի 6–ին կայացած դատական նիստում հանրային մեղադրողը և ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի ներկայացուցիչները միջնորդել են Թորգոմ Ասատրյանին դատապարտել 7 տարվաազատազրկման՝ Միրզոյանի նկատմամբ բռնության գործով:
Ըստ դատարանին ներկայացված գործի նյութերի՝ Ասատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Արարատ Միրզոյանի սպանության փորձ կատարելու համար։ Սակայն դատարանը այդ մեղադրանքը վերաորակել է՝ ավելի մեղմ հոդվածով, մասնավորապես՝ նախկին Քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, հայտնում է Factor.am-ը։
Այդ հոդվածը նախատեսում է պատիժ զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը։
Հոկտեմբերի 6–ին լրացուցիչ դատալսումներ էին, որոնց շրջանակում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկման առարկա պետք է դառնա նաև մեղադրյալի նկատմամբ պատիժ նշանակելու հարցը։
2020 նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը՝ պատերազմը դադարեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ ձեռք բերված հրադադարի վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության տարμեր տարածքներում, հատկապես՝ մայրաքաղաք Երեւանում գտնվող ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում եւ պետական նշանակության այլ օբյեկտներում զանգվածային անկարգություններ եղան:
Բացի այդ, նույն օրը Երեւան քաղաքում ծեծի ենթարկվեց ՀՀ ազգային ժողովի նախկին նախագահ, արտաքին գործերի ներկայիս նախարար Արարատ Միրզոյանը:

During a court session held on October 6, the public prosecutor and legal representatives of Foreign Minister Ararat Mirzoyan requested that Torgom Asatryan be sentenced to 7 years in prison in the case involving violence against Mirzoyan.
Initially, Asatryan had been charged with attempted murder, allegedly committed on November 9, 2020, the night a ceasefire agreement between Armenia, Russia, and Azerbaijan was announced. However, the court reclassified the charges under a less severe article—Part 2 of Article 225 of the former Criminal Code.
This article concerns violent participation in mass disturbances, such as assault, rioting, arson, property damage, or the use of firearms, explosives, or armed resistance against authorities.
The October 6 hearing included additional proceedings, with sentencing being one of the central topics.
Following the announcement of the ceasefire agreement late on November 9, 2020, mass unrest erupted across Armenia, particularly in Yerevan at government buildings such as the National Assembly and the Prime Minister's office. That same night, Ararat Mirzoyan, then Speaker of Parliament and now Foreign Minister, was assaulted in the capital.