Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը եզրակացրել է, որ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի ֆեյսբուքյան գրառումը, որն արվել է սոցցանցերում հնչեցված մեղադրանքներին պատասխանելու նպատակով, չի դիտարկվում վարքագծի կանոնի խախտում, հայտնում է Factor.am-ը։
«Ամեն հաչացող շան վրա պետք չէ քար նետել: Մեքենայի հետևից վազող շունն էլ է հաչում, բայց չի նշանակում, թե կարող է նստել ղեկին ու քշել: Սա ի պատասխան այն հարցմանը, թե ինչու չեմ արձագանքում իմ հասցեին էժան ստերին: Մի քանի ծակ դաշնակի կաղկանձոցը ապացույց է, որ ամեն շնագայլ իր տեղում է»,-գրել էր Չախոյանը։
Պաշտոնյան հանձնաժողովին ներկայացրել է պարզաբանում, ըստ որի՝ իր սոցիալական էջում հիմնականում տեղադրվում են քաղաքական բնույթի մեկնաբանություններ։ Նա նաև նշել է, որ տվյալ գրառմամբ արձագանքել է թե՛ սոցցանցերում, թե՛ «Հանրային հեռուստաընկերության եթերում իր հասցեին հնչեցրած ստերին»։
«․․․Գրառման բովանդակությունից պետք է պարզ լինի, որ Տ․ Չախոյանը նպատակ չունի «քար նետել» որևէ մեկի վրա, քանզի համարում է, որ իր մասին ստեր ձոնելով ոմանց չի հաջողվի արատավորել իր անձը՝ «մեքենայի հետևից վազող շունն էլ է հաչում, բայց չի նշանակում, թե կարող է նստել ղեկին ու քշել»,-նշվել է պարզաբանման մեջ:
Հանձնաժողովը վկայակոչել է Սահմանադրության մի շարք հոդվածներ և եզրակացրել, որ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պարագայում ապաքաղաքական վարքագիծ չդրսևորելը ռիսկեր չի պարունակում՝ հաշվի առնելով պաշտոնի բնույթը։ Ըստ այդմ, նշվել է, որ աշխատակազմի նպատակը կառավարության, վարչապետի և փոխվարչապետների աշխատանքին աջակցելն է։
«․․․Հանձնաժողովն արձանագրում է, որ վարչական պաշտոն զբաղեցնող անձինք միմիայն իրենց պաշտոնով պայմանավորված, չեն համարվում քաղաքական գործիչներ և այդպիսին կարող են համարվել ի պաշտոնե գործունեությունից զատ քաղաքական գործունեություն վարելու պարագայում։ ․․․Տ․ Չախոյանը, ըստ Կառավարության պաշտոնական կայքում հրապարակված կենսագրության, անկուսակցական է։ Ըստ այդմ, հանձնաժողովը գտնում է, որ նա չի կարող համարվել քաղաքական գործիչ», -նշվում է հանձնաժողովի որոշման մեջ։
Միաժամանակ ԿԿՀ-ն նշել է, որ գրառման մեջ օգտագործված «ծակ դաշնակ», «կաղկանձ» և «շնագայլ» բառերը կարող են համարվել արհամարական և որոշ չափով վիրավորական։ Բայց ընդգծվել է, որ դրանցում բացակայում են խիստ անպատշաճ կամ գռեհիկ արտահայտություններ, որոնք կհամարվեին խիստ անձնական վիրավորանք։
Հանձնաժողովը նաև արձանագրել է, որ գրառումը մեծ տարածում չի գտել։ Այն ստացել է 2000 հավանում, որոնցից միայն 32-ն են դժգոհություն արտահայտել, իսկ մեկնաբանությունների մեծ մասը գրառմանը աջակցող բնույթի են։

Комиссия по предотвращению коррупции пришла к выводу, что публикация в Facebook заместителя руководителя аппарата премьер-министра Тарона Чахояна, сделанная в ответ на обвинения в соцсетях, не является нарушением норм поведения, сообщает «Factor.am ».
Чахоян написал: «В каждую лающую собаку камни бросать не надо. Собака, бегущая за машиной, тоже лает, но это не значит, что она может сесть за руль и поехать. Это в ответ на вопрос, почему я не реагирую на дешёвую ложь в свой адрес. Пара визгов дырявых дашнаков — доказательство того, что каждый шакал на своём месте».
Чиновник предоставил комиссии пояснение, в котором отметил, что «его публикации в соцсетях носят преимущественно политический характер». Также он указал, что пост был ответом как на ложь в интернете, так и на сказанное в эфире Общественного телевидения.
В пояснении указано: «…Из содержания записи должно быть понятно, что Т. Чахоян не намерен “бросать камень” ни в кого, поскольку считает, что попытки оклеветать его не нанесут урона его репутации — “собака, бегущая за машиной, тоже лает, но это не значит, что она может управлять автомобилем”».
Комиссия сослалась на ряд статей Конституции и заключила, что для заместителя главы аппарата премьера демонстрация неполитического поведения не является обязательной из-за специфики должности. Отмечено, что задача аппарата — поддержка деятельности правительства, премьера и вице-премьеров.
«…Комиссия отмечает, что лица, занимающие административные должности, не являются политиками по факту своей должности и могут считаться таковыми лишь при наличии политической деятельности вне рамок службы. Согласно официальной биографии на сайте правительства, Т. Чахоян — беспартийный. Следовательно, комиссия считает, что он не может рассматриваться как политический деятель», — говорится в решении.
В то же время КПК указала, что такие выражения, как «дырявый дашнак», «визг» и «шакал» могут быть восприняты как пренебрежительные и в определённой степени оскорбительные. Однако подчёркнуто, что в них отсутствуют грубо непристойные или крайне личные оскорбления.
Комиссия также зафиксировала, что публикация не получила широкого распространения. Она собрала около 2000 отметок «нравится», из которых только 32 выразили недовольство, а большинство комментариев были поддерживающими.