Մեկ ամսով կալանավորված անհետ կորածի հարազատ Արսեն Ղուկասյանի փաստաբան Տաթևիկ Սողոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով տարածված տեսանյութին, տեղեկացրել է, որ նրա ձեռքին եղել է ձեռնափայտ, ոչ թե մետաղական ձող:
«Իշխանական լրատվամիջոցները, հավատարիմ մրջյուններից փիղ պատկերելու գործելակերպին (մանավանդ երբ որ դա իրենց է շահեկան), տարածում են նախաքննական գաղտնիքից «արտահոսած» տեսանյութ` հենաշարժողական խնդրով մարդուն հատկացված ձեռնափայտը ներկայացնելով որպես մետաղական ձող և (կամ) մահակ», – ասվում է գրառման մեջ։
Նա նաև հրապարակել է Ղուկասյանին ձեռնափայտ ցուցված լինելու հավաստագրի լուսանկարը։
Համացանցում տեսանյութ է տարածվել, թե ինչպես է օրերս ՊՆ շենքի մոտ ակցիայի մասնակից Արսեն Ղուկասյանը,մեքենայի բեռնախցիկից ձող հանում և մոտենում ռազմական ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ, հայտնում է Panorama.am-ը։
ՊՆ շենքի մոտ տեղի ունեցած միջադեպից հետո Արսեն Ղուկասյանը կալանավորվել է խուլիգանության և պաշտոնյայի աշխատանքին միջամտելու մեղադրանքով։
ՔԿ–ն հայտնել է, որ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (խուլիգանությունը) և 452-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելը)»։

Tatevik Soghoyan, lawyer for Arsen Ghukasyan, the relative of a missing soldier who was arrested for one month, wrote on Facebook that government-affiliated media misrepresented the object seen in a circulated video.
“Pro-government outlets, true to their habit of turning an ant into an elephant, are presenting a walking cane, officially issued to a person with mobility issues, as a metal rod or baton,” Soghoyan wrote.
She also shared a photo of an official certificate confirming that Ghukasyan had been issued a medical walking cane.
A video published online shows Ghukasyan taking an object from a car trunk and approaching military police officers near the Ministry of Defense building, Panorama.am reported.
Following the incident, Ghukasyan was detained on charges of hooliganism and interference with an official’s lawful duties. According to the Investigative Committee, a criminal case has been launched under Articles 297(3) and 452(1) of Armenia’s Criminal Code.