Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման համար նախատեսված պետական ծրագրի շրջանակում առցանց դիմումների ընդունման գործընթացը շարունակվում է, հայտնում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
3020 ընտանիք արդեն ստացել է համապատասխան բնակարանային հավաստագիր, որոնցից 1044-ն արդեն իրացրել են այն՝ օգտվելով ծրագրի հնարավորություններից։
«Հիշեցնենք, որ միջոցառումն իրականացվում է աջակցության հետևյալ եղանակներից որևէ մեկի ձևով՝
- բնակարանի (կառուցվող շենքից բնակարան գնելու իրավունքի) կամ անհատական բնակելի տան ձեռքբերման հավաստագրի տրամադրում,
- անհատական բնակելի տան կառուցման հավաստագրի տրամադրում,
- գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցություն։
Ծրագրի շրջանակում աջակցությունը տրվում է ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի՝ 3-5 մլն դրամի շրջանակում։
Դիմումներն ընդունվում են հարթակում»,- նշվում է հաղորդագրությունում:
Նախարարությունը հիշեցնում է, որ պետական աջակցության նպատակն է ապահովել տեղահանված ընտանիքների երկարաժամկետ բնակարանային կարիքների լուծումը՝ տարբեր ձևաչափերով հասանելի ֆինանսական գործիքների կիրառմամբ։

8 Октябрь 2025 - 11:32 AMT
Министерство труда и социальных вопросов сообщает, что приём онлайн-заявок продолжается в рамках госпрограммы по обеспечению жильём семей, насильственно перемещённых из Арцаха.
На данный момент 3020 семей получили соответствующие жилищные сертификаты, из которых 1044 уже реализовали своё право на приобретение жилья.
Государственная помощь предоставляется в следующих форматах:
• Сертификат на приобретение квартиры (в том числе в строящемся доме) или частного жилого дома,
• Сертификат на строительство частного дома,
• Поддержка по погашению действующего ипотечного кредита.
Объём поддержки составляет от 3 до 5 миллионов драмов на каждого члена семьи.
Подать заявку можно на платформе.
Цель программы — долгосрочное решение жилищных проблем переселённых семей посредством различных доступных финансовых инструментов.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, приведшее к капитуляции и разоружению местных сил. С 24 сентября началось массовое переселение: более 100 000 человек были вынуждены покинуть Арцах. По неофициальным данным, в регионе остались не более 20 армян. 1 января 2024 года вступил в силу указ о роспуске НКР.