Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2025 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է 8985 ամուսնություն, որը նախորդ տարվա 10,405 գրանցված ամուսնության համեմատ նվազել է 13․6%-ով։
Միաժամանակ 4․5%-ով ավելացել է հանրապետությունում գրանցված ամուսնալուծությունների թիվը։ Հանրապետությունում 2025-ի հունվար-օգոստոսին գրանցված 1000 ամուսնության հաշվով արձանագրվել է ամուսնալուծության 354 դեպք` նախորդ տարվա հունվար-օգոստոսին արձանագրված 292-ի համեմատ, հայտնում է Factor.am-ը։
ՀՀ-ում նվազել է նաև ծնելիության թիվը։ 2025 թվականի հունվար-օգոստոսի ամիսներին հանրապետությունում ծնվել է 20 437 երեխա. այս թիվը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 6.3 տոկոսով․ 2024-ի նույն ժամանակահատվածում ծնվել է 21 821 երեխա։ Միաժամանակ ավելացել է մահացածների թիվը:
Այս տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին 17,210 մարդ է մահացել։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում մահացել է 17,072 քաղաքացի։

According to the Statistical Committee of Armenia, 8,985 marriages were registered nationwide from January to August 2025, marking a 13.6% decrease compared to 10,405 marriages during the same period in 2024.
Meanwhile, divorces increased by 4.5%. There were 354 divorces per 1,000 marriages in 2025, compared to 292 in the same period last year, Factor.am reports.
Armenia also recorded a decline in birth rates. From January to August 2025, 20,437 children were born — 6.3% fewer than the 21,821 births during the same period in 2024.
At the same time, the number of deaths slightly increased, reaching 17,210 compared to 17,072 deaths in the first eight months of 2024.