Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 12,500 մարդ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը, տեղեկացնում է Spuntik Արմենիան։
«Հոկտեմբերի 1-ի տվյալով` Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 19,246 անձ դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ ՀՀ նախագահի հրամանագրով քաղաքացիություն է շնորհվել 12,564 անձի»,- հայտնեցին գերատեսչությունից։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ սեպտեմբերի 26-ի դրությամբ ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել նաև 6778 անչափահասի՝ այն հիմքով, որ նրանց ծնողները ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն։
Ընդհանուր առմամբ ՀՀ քաղաքացիություն է տրվել մոտ 20 հազար արցախցու, ներառյալ երեխաներին։
Սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ՀՀ ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը հիշեցրել է՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխված անձանց համար քաղաքացիություն ստանալու գործընթացն իրականացվում է պարզեցված ընթացակարգով։ Նրա տեղեկացմամբ՝ եթե սովորաբար քաղաքացիություն ստանալը տևում է առնվազն 90 օր, ապա ԼՂ բնակիչների դեպքում այդ ժամկետը չի անցնում 2 ամսից։
ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ։

More than 12,500 individuals forcibly displaced from Nagorno-Karabakh have received Armenian citizenship, the Migration and Citizenship Service of Armenia’s Ministry of Internal Affairs reported, according to Sputnik Armenia.
“As of October 1, a total of 19,246 displaced persons from Nagorno-Karabakh applied for Armenian citizenship. Presidential decrees have so far granted citizenship to 12,564 of them,” the agency stated.
Additionally, 6,778 minors have received Armenian citizenship automatically, based on their parents being granted citizenship.
In total, nearly 20,000 individuals from Nagorno-Karabakh, including children, have become Armenian citizens.
Deputy Interior Minister Armen Ghazaryan previously noted during a September 5 parliamentary committee meeting that the citizenship process for displaced persons is being conducted under a simplified procedure. While standard naturalization typically takes at least 90 days, the process for Karabakh residents is being completed in under two months.
According to the Migration and Citizenship Service, 115,365 individuals were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh after September 2023.