Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հայտարարություն է տարածել՝ արձագանքելով Անի-14-1 և Աբովյան ակադեմիա-14 խաղի վերաբերյալ հրապարակմանը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ՀՖՖ նախագահը երբևէ չի միջամտում կարգապահական և էթիկայի կոմիտեի աշխատանքներին։
«2025 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Անի-14-1 – Աբովյան ակադեմիա-14 խաղի երկրորդ խաղակեսին տեղի է ունեցել միջադեպ Անի-14-1 թիմի անձնակազմի և խաղի մրցավարի միջև։ Միջադեպին անդրադարձել է Mediahub.am կայքը` նյութում իրականությանը չհամապատասխանող մի շարք պնդումներ անելով։
Ընդգծենք, որ միջադեպի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալուց անմիջապես հետո ՀՖՖ Մրցումների և Մրցավարական դեպարտամենտի աշխատակիցները 10 րոպեի ընթացքում ժամանել են մարզադաշտ, զրուցել են միջադեպի մասնակիցների հետ, արձանագրել բոլոր հանգամանքները, և դրանք սահմանված կարգով ներկայացրել ՀՖՖ Կարգապահական և էթիկայի կոմիտեի քննարկմանը։
Անհրաժեշտ ենք համարում տեղեկացնել, որ հոդվածում տեղ գտած տեղեկատվությունը, թե ՖԻՖԱ-ի մրցավար Մեսրոպ Ղազարյանը «Խորեն Հովհաննիսյանի թիկունքն է պահել» աղերս չունի իրականության հետ, քանի որ նա միջադեպի վայրում ներկա է եղել ՀՖՖ խմբի կազմում և ոչ մի կարծիք տեղի ունեցածի վերաբերյալ չի հայտնել։ Առավել դատապարտելի է այն, որ Մեսրոպ Ղազարյանին վերագրել են «լավ են արել, որ ծեծի են ենթարկել» արտահայտությունն իր գործընկերոջ վերաբերյալ։
Անդրադառնալով հոդվածագրի այն պնդմանը, թե ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը հանդիպել է մրցավար Արմեն Խաչատրյանին՝ իրավիճակը հարթելու համար, ընդգծենք, որ նման հանդիպում տեղի չի ունեցել, և տեղեկացնենք, որ ՀՖՖ նախագահը երբևէ չի միջամտում ՀՖՖ կարգապահական և էթիկայի կոմիտեի աշխատանքներին, և Կոմիտեի կողմից քննվող իրադարձությունների վերաբերյալ կարծիք չի հայտնում Կոմիտեի անդամների օբյեկտիվության վրա ազդեցություն չունենալու համար։
Ինչ վերաբերում է հոդվածում տեղ գտած այն պնդմանը, թե ՀՖՖ-ն չի պատասխանել Mediahub.am-ի լրագրողին, ապա նշենք, որ դա ևս չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ հոկտեմբերի 8-ին լրագրողը դիմել է ՀՖՖ Հաղորդակցության բաժնի աշխատակցին, ստացել է գրավոր պատասխան, որից հետո հեռախոսազանգով նրան տեղեկացրել են, որ հավելյալ ինֆորմացիա կտրամադրվի ավելի ուշ։
ՀՖՖ-ն մշտապես հետամուտ է ցանկացած միջադեպի հանգամանքները պարզելուն, և վստահություն ենք հայտնում, որ ՀՖՖ կարգապահական և էթիկայի կոմիտեն կքննի գործի մանրամասները և կտա օբյեկտիվ գնահատական»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

The Football Federation of Armenia (FFA) has issued a statement in response to a recent Mediahub.am article concerning a reported incident during the second half of the Ani-14-1 vs Abovyan Academy-14 match on October 6.
The FFA clarified that its President Armen Melikbekyan “has never intervened” in the activities of the federation’s Disciplinary and Ethics Committee, nor does he express opinions on their cases in order to preserve objectivity.
The federation stated that after receiving information about the incident, officials from the Competitions and Refereeing Departments arrived at the stadium within 10 minutes, spoke with those involved, documented the circumstances, and submitted the details to the committee for review.
The FFA also rejected a claim that FIFA referee Mesrop Ghazaryan “defended” Khoren Hovhannisyan and allegedly justified violence against a colleague, stating Ghazaryan was present as part of the FFA delegation and expressed no opinion on the matter.
Addressing the allegation that Melikbekyan met with referee Armen Khachatryan to “smooth over” the situation, the federation said no such meeting occurred.
Regarding claims that the FFA did not respond to inquiries from Mediahub.am, the statement confirmed that a written reply was sent on October 8, followed by a phone call promising further information.
The FFA reaffirmed its commitment to investigating all incidents and expressed confidence that the Disciplinary and Ethics Committee will provide an objective assessment.