«Վերածնվող Արցախ» նախաձեռնության ղեկավար Անաստաս Իսրայելյանը ՀՀ կառավարության գլխավոր մասնաշենքի առջև բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարել է, որ Արցախի հարցը չպետք է կասկածի տակ դրվի։
«Ներկա իշխանությունը հայտարարում էր՝ Արցախը Հայաստան է, և վերջ, արցախցիներին վտանգ չի սպառնում, ցեղասպանություն չի սպառնում, մենք իրավունք չունենք արցախցիների փոխարեն որոշում կայացնել… Բայց տեսեք ինչ է կատարվում. հա՛մ արցախցիների տեղը որոշեցին, հա՛մ արցախցիներին հանձնեցին, հա՛մ Արցախը հանձնեցին։ Ոչ մեկի, ոչ մի շան որդու թույլ չենք տա Արցախի հարցը, Արցախի վերադարձի հարցը կասկածի տակ դնի»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Իսրայելյանն ընդգծել է, որ առաջիկա ընտրությունների ընթացքում որոշ ուժեր փորձելու են շահարկել Արցախի թեման՝ իշխանության հասնելու նպատակով։
Ակցիայի ժամանակ նա կոչ է արել հանրությանը չհրաժարվել պայքարից, չհավատալ կեղծ խաղաղության խոստումներին և չվաճառվել փողի դիմաց։
«Առանց արցախահայության վերադարձի ոչ մի հարցում հաղթանակ չի լինի։ Բոլորին կոչ եմ անում, հորդորում եմ՝ մի՛ թաքնվեք, փողով մի՛ վաճառվեք։ Հայ լինելու և ապրելու համար պետք է ազգովի պայքար մղենք։ Երեկ Արցախն եք կորցրել ու այսօր Սյունիքի մասին եք խոսում։ Արցախը չկորցնեիք՝ Սյունիքի հարց չէր լինի։ Գնում, խոնարհվում եք զոհվածների առաջ, ո՞ւմ է պետք, ինչի՞ համար եք խոնարհվում, որ դուք, ողջ լինելով, չեք շարունակում իրենց գործը, իսկ այսօրվա իշխանությունն առիթավորվում է դրանից»,- ասել է Իսրայելյանը։
Նրա հորաքրոջ որդին՝ Ռաշիդ Բեգլարյանը, Բաքվում պահվող այն 23 հայերից մեկն է, որոնք ձերբակալվել են և դատապարտվել կեղծ մեղադրանքներով։ Ռաշիդ Բեգլարյանն անցյալ տարի դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման՝ գերիներին խոշտանգելու և ապօրինի զինված խմբավորումներին մասնակցելու անհիմն մեղադրանքներով։
Ցույցի մասնակից Սուրեն Շաբոյանն ընդգծել է, որ արցախցիների պայքարը դադար չունի և բնորոշ է ամբողջ հայ ժողովրդին՝ ընդգծելով նաև, որ խաղաղություն կարող է ապահովել միայն ուժեղ կողմը։
«Դուք չգիտեք՝ կարոտն ինչ է։ Մենք՝ արցախցիներս, այն ցավը, որ ապրել ենք, չեմ ցանկանա, որ հայ ժողովուրդը նորից այդ ցավն ապրի։ Պայքարը հենց այնպես չէ, այլ մայրական կաթով է ներծծվել մեր երակներում։ Հին ու նոր իշխանություն իմ համար գոյություն չունի, ով եղել է կաշառակեր, պետք է նստի։ Հասկացեք՝ խաղաղություն բերում են հզորները, ոչ թե տկարները։ Ով էլ գա, դժվար է լինելու, որովհետև թուրքին ես եմ ճանաչում. իրենք քեզ հետ ուրիշ բան են ասում ու մեջքիդ խփում»,- ասել է նա։
Ցուցարարները նշել են, որ, թեև գիտակցում են՝ իշխանությունները կարող են անտեսել այսօրվա բողոքը, այնուամենայնիվ պայքարը շարունակելու են՝ Արցախի հարցն օրակարգից չիջեցնելու նպատակով։
«Չիմանան, թե մոռացվեց ու գնաց, որովհետև այս ընթացքում ամեն օր նոր իրադարձություն է տեղի ունենում, ու նախորդ օրվա եղածը մոռացվում է։ Պետք է իմանան, որ սա բաց վերք է, և այն արյունահոսելու է։ Մեր ապագան Արցախի ու Հայաստանի միասնության մեջ է»,- ասել է ակցիայի մեկ այլ մասնակից։
Ցույցին ներկաները նշել են, որ իրենք չեն մերժում խաղաղությունը, սակայն իշխանությունների առաջարկած խաղաղությունն իրենց պատկերացրածից տարբերվում է։
Նրանք համոզված են, որ ծնկաչոք խաղաղություն չի կարող կայունություն ապահովել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ում ունեցած ելույթի ընթացքում պատասխանել է պատգամավորների հարցերին՝ նշելով, որ Արցախ փախստականների վերադարձն ինքը իրատեսական չի համարում։

During a protest in front of Armenia’s government headquarters, Anastas Israelyan, head of the Reviving Artsakh initiative, declared that the issue of Artsakh must never be questioned.
“This government once said, ‘Artsakh is Armenia.’ They promised no threat to Artsakh Armenians, no genocide. But look what happened: they made decisions for us, handed us over, handed over Artsakh. We won’t let anyone cast doubt on the return of Artsakh,” he stated, according to Sputnik Armenia.
Israelyan warned that political forces may exploit the topic of Artsakh in upcoming elections to gain power. He urged the public not to give up the fight, not to trust false promises of peace, and not to sell out for money.
“There will be no victory without the return of the Artsakh Armenians. Don’t hide, don’t sell your conscience. To be Armenian and to live, we must fight together. You lost Artsakh and now talk about Syunik. Had Artsakh not been lost, Syunik wouldn’t be under threat. You bow before the fallen, but what for? If you’re alive, why not continue their mission? Today’s government exploits their sacrifice,” Israelyan added.
His cousin, Rashid Beglaryan, is one of 23 Armenians held in Baku and sentenced on what supporters say are false charges of torturing captives and participating in illegal armed groups. He received a 15-year sentence last year.
Protester Suren Shaboyan emphasized that the struggle of the Artsakh people is ongoing and reflects the will of the entire Armenian nation. “Peace comes only through strength, not weakness. I know the Turks, they say one thing to your face and stab you in the back.”
He added, “We, Artsakh Armenians, know longing like no one else. The pain we lived through shouldn’t happen again. This fight is in our blood. For me, there’s no old or new government. Those who took bribes must be held accountable.”
Protesters acknowledged that the authorities might ignore their demands but insisted they would continue until the Artsakh issue remains on the national agenda.
“They shouldn’t think it’s forgotten. Every day there’s something new, and yesterday’s events are pushed aside. But this is an open wound, still bleeding. Our future lies in the unity of Artsakh and Armenia,” another protester said.
While protesters did not reject the idea of peace, they said the peace offered by current leaders does not align with their vision. They believe peace built on submission cannot bring lasting stability.
During his recent address to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Prime Minister Nikol Pashinyan stated he does not see the return of Artsakh refugees as realistic.