«Տաթևեր» ճոպանուղին նշում է ստեղծման 15-ամյակը և հոբելյանի նախաշեմին հերթական անգամ ներկայացվել է World Travel Awards 2025 միջազգային հեղինակավոր մրցանակի՝ «Աշխարհի լավագույն ճոպանուղի» անվանակարգում:
«ՏաԹևերն» ճոպանուղին արդեն հաղթող է ճանաչվել 2021, 2023 և 2024 թվականներին։ Այս անգամ մրցակիցների թվում են Բոլիվիայի, Բրազիլիայի, Կանադայի, Նոր Զելանդիայի, ԱՄՆ-ի և ՀԱՀ-ի հայտնի ճոպանուղիները։
Այս նախագիծը, որ կյանքի է կոչվել Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ, վճռորոշ ազդեցություն է ունեցել Սյունիքի մարզի, իսկ ընդհանրապես՝ Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժի զարգացման վրա՝ բերելով մեր երկրին արդեն երեք միջազգային մրցանակ։
«Մեր բոլոր ծրագրերի նպատակն այն է, որ Հայաստանը հայտնվի աշխարհի քարտեզի վրա և հետաքրքիր դառնա թե՛ հայաստանցիների, թե՛ սփյուռքահայերի, ու թե՛ օտարերկրացիների համար: Ամենադժվարը մարդկանց համոզելն է, որ նման ծրագրերը կարող են խթանի դեր խաղալ և իրապես փոխել իրավիճակը երկրում»,-ժամանակին ասել է Վարդանյանը։
15 տարիների ընթացքում «ՏաԹևերից» օգտվել է մոտ 1.5 միլիոն մարդ։ Այսօր Հայաստան այցելող յուրաքանչյուր հինգերորդ զբոսաշրջիկ այցելում է Սյունիք, որտեղ զբոսաշրջային հոսքն աճել է 17 անգամ, իսկ ներդրումների ծավալը՝ 11 անգամ։
Զբոսաշրջային աշխուժացումը նպաստել է նաև տեղական հյուրընկալության ոլորտի զարգացմանը․ միայն Տաթևում, Գորիսում և հարակից համայնքներում բացվել է մոտ 40 նոր հյուրատուն։ Տաթևը վերածվել է մշակութային միջոցառումների և փառատոների կազմակերպման կենտրոններից մեկի։
Հայաստանում բնակվող քաղաքացիներն ու ճոպանուղու արտասահմանցի այցելուները կարող են քվեարկությամբ աջակցել «ՏաԹևերին»՝ կատարելով հետևյալ քայլերը՝

The Tatev Aerial Tramway has once again been nominated for the prestigious World’s Leading Cable Car Ride title at the World Travel Awards 2025, as it celebrates its 15th anniversary.
Having already claimed the award in 2021, 2023, and 2024, Tatev now faces competition from renowned cable cars in Bolivia, Brazil, Canada, New Zealand, the U.S., and South Africa.
This landmark project, initiated by Ruben Vardanyan, has had a significant impact on boosting tourism in Armenia’s Syunik region and the country overall, contributing to three international accolades to date.
“Our goal with all these projects is to put Armenia on the world map and make it appealing to locals, the diaspora, and foreigners alike. The hardest part is convincing people that such projects can drive real change in the country,” Vardanyan once stated.
Over the past 15 years, nearly 1.5 million people have used the Tatev cable car. Currently, every fifth tourist visiting Armenia includes Syunik in their itinerary. The region has seen a 17-fold increase in tourist flows and an 11-fold growth in investment.
This tourism revival has also spurred the development of the local hospitality industry. Around 40 new guesthouses have opened in Tatev, Goris, and surrounding communities. Tatev has become a key venue for cultural events and festivals.