«Տաթևեր» ճոպանուղին նշում է ստեղծման 15-ամյակը և հոբելյանի նախաշեմին հերթական անգամ ներկայացվել է World Travel Awards 2025 միջազգային հեղինակավոր մրցանակի՝ «Աշխարհի լավագույն ճոպանուղի» անվանակարգում:
«ՏաԹևերն» ճոպանուղին արդեն հաղթող է ճանաչվել 2021, 2023 և 2024 թվականներին։ Այս անգամ մրցակիցների թվում են Բոլիվիայի, Բրազիլիայի, Կանադայի, Նոր Զելանդիայի, ԱՄՆ-ի և ՀԱՀ-ի հայտնի ճոպանուղիները։
Այս նախագիծը, որ կյանքի է կոչվել Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ, վճռորոշ ազդեցություն է ունեցել Սյունիքի մարզի, իսկ ընդհանրապես՝ Հայաստանի զբոսաշրջային ներուժի զարգացման վրա՝ բերելով մեր երկրին արդեն երեք միջազգային մրցանակ։
«Մեր բոլոր ծրագրերի նպատակն այն է, որ Հայաստանը հայտնվի աշխարհի քարտեզի վրա և հետաքրքիր դառնա թե՛ հայաստանցիների, թե՛ սփյուռքահայերի, ու թե՛ օտարերկրացիների համար: Ամենադժվարը մարդկանց համոզելն է, որ նման ծրագրերը կարող են խթանի դեր խաղալ և իրապես փոխել իրավիճակը երկրում»,-ժամանակին ասել է Վարդանյանը։
15 տարիների ընթացքում «ՏաԹևերից» օգտվել է մոտ 1.5 միլիոն մարդ։ Այսօր Հայաստան այցելող յուրաքանչյուր հինգերորդ զբոսաշրջիկ այցելում է Սյունիք, որտեղ զբոսաշրջային հոսքն աճել է 17 անգամ, իսկ ներդրումների ծավալը՝ 11 անգամ։
Զբոսաշրջային աշխուժացումը նպաստել է նաև տեղական հյուրընկալության ոլորտի զարգացմանը․ միայն Տաթևում, Գորիսում և հարակից համայնքներում բացվել է մոտ 40 նոր հյուրատուն։ Տաթևը վերածվել է մշակութային միջոցառումների և փառատոների կազմակերպման կենտրոններից մեկի։
Հայաստանում բնակվող քաղաքացիներն ու ճոպանուղու արտասահմանցի այցելուները կարող են քվեարկությամբ աջակցել «ՏաԹևերին»՝ կատարելով հետևյալ քայլերը՝

Канатная дорога «Татев» отмечает свое 15-летие и накануне юбилея вновь номинирована на престижную международную премию World Travel Awards 2025 в категории «Лучшая канатная дорога мира».
«Крылья Татева» уже были признаны победителем в 2021, 2023 и 2024 годах. В этом году среди соперников — известные канатные дороги Боливии, Бразилии, Канады, Новой Зеландии, США и ЮАР.
Этот проект, реализованный по инициативе Рубена Варданяна, оказал значительное влияние на развитие туристического потенциала Сюникской области и всей Армении, принес стране уже три международные награды.
«Цель всех наших проектов — сделать так, чтобы Армения появилась на карте мира и стала интересной как для местных жителей, так и для диаспоры и иностранцев. Самое сложное — убедить людей, что такие проекты действительно могут повлиять на ситуацию в стране», — отмечал Варданян.
За 15 лет канатной дорогой воспользовались около 1,5 миллиона человек. Сегодня каждый пятый турист, приезжающий в Армению, посещает Сюник. Туристический поток в регионе вырос в 17 раз, а объем инвестиций — в 11 раз.
Рост туристической активности способствовал развитию местной индустрии гостеприимства. Только в Татеве, Горисе и прилегающих населенных пунктах открылось около 40 новых гостевых домов. Татев превратился в один из центров культурных мероприятий и фестивалей.
Граждане Армении и иностранные посетители канатной дороги могут поддержать «Крылья Татева» голосованием, следуя этим шагам: