Իտալիայի հեղինակավոր LLa Repubblica օրաթերթը հոկտեմբերի 9-ին հրապարակել է Ֆրանչեսկա Ալլիատա Բրոնների հոդվածը, որտեղ Հայաստանը ներկայացված է որպես եզակի զբոսաշրջային ուղղություն՝ առանձնացող բնությամբ ու մշակույթով։
Lրագրողը Հայաստանը բնութագրել է որպես աշխարհի ամենագեղեցիկ և ամենաանվտանգ պետություններից մեկը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հեղինակը Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը նկարագրել է որպես եզակի՝ Ասիայի և Եվրոպայի սահմանագլխին տեղակայված, հինավուրց պատմություն ունեցող, գինու արտադրության հարուստ արմատներով և ջերմ ընդունելությամբ։ Նշված է, որ Հայաստան հնարավոր է հասնել ընդամենը չորս ժամում՝ Իտալիայից ուղիղ թռիչքով։
Հոդվածում ընդգծվել է նաև, որ Հայաստանի տարածքը մի փոքր գերազանցում է Սիցիլիայի չափերը, սակայն մշակութային առումով, շնորհիվ դարավոր կապերի և փոխազդեցությունների, այն շատ մոտ է իտալացիներին։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել այն հանգամանքին, որ Հայաստանը 301 թվականին, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի քարոզչությամբ, առաջինն է պետականորեն ընդունել քրիստոնեությունը։ Բացի այդ, նշվել է, որ Սուրբ Գրիգորի մասունքները պահվում են Նեապոլում։
Հոդվածագիրն անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությանը՝ առանձնացնելով խորհրդանշական «Վանքերի ճանապարհը», որը, թեև պաշտոնապես սահմանված չէ, սակայն առաջարկվում է որպես մշակութային երթուղի։ Այն մեկնարկում է Երևանից՝ իր վարդագույն տուֆից կառուցված շինություններով և Կասկադի հիասքանչ տեսարանով։
Այնուհետև ներկայացված են Էջմիածնի տաճարը՝ աշխարհում ամենահին քրիստոնեական սրբատեղիներից մեկը, Նորավանքը՝ 13-րդ դարի վանք կարմրավուն ժայռերի միջավայրում, Տաթևի վանքը՝ «Տաթևի թևեր» անվանումը կրող աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղու հասանելիությամբ, Սելիմի քարավանատունը՝ Մետաքսի ճանապարհի լավագույն պահպանված կանգառներից մեկը, ինչպես նաև Սևանա լիճը, որը ներկայացված է որպես Հայաստանի կապույտ մարգարիտը՝ Սևանավանքով։

Armenia is portrayed as one of the world’s most beautiful and safest countries in an article by Francesca Alliata Bronner, published on October 9 by Italy’s prestigious daily La Repubblica, according to Armenpress.
Described as a unique travel destination rich in nature and culture, Armenia is presented as a borderland miracle. The author emphasizes Armenia’s special geographical position—at the crossroads of Asia and Europe—with ancient history, a strong winemaking tradition, and renowned hospitality. It is noted that the country is only a four-hour direct flight from Italy.
Although slightly larger than Sicily in size, Armenia is said to feel culturally close to Italians, thanks to centuries of shared history and interaction.
Special attention is given to Armenia being the first country to adopt Christianity as a state religion in 301 AD, through the preaching of Saint Gregory the Illuminator. It is also noted that relics of Saint Gregory are preserved in Naples.
The article explores Armenia’s cultural and historical heritage, highlighting the symbolic Monastery Route. Although not officially established, it is recommended as a cultural itinerary starting in Yerevan, known for its pink tuff architecture and the impressive Cascade.
Notable sites along this route include the Etchmiadzin Cathedral—one of the oldest Christian sanctuaries in the world; Noravank, a 13th-century monastery nestled among red cliffs; Tatev Monastery accessible via the world’s longest aerial tramway, Wings of Tatev; the Selim Caravanserai, one of the best-preserved Silk Road stops; and Lake Sevan, referred to as Armenia’s “blue pearl” with the iconic Sevanavank monastery.