Իտալիայի հեղինակավոր LLa Repubblica օրաթերթը հոկտեմբերի 9-ին հրապարակել է Ֆրանչեսկա Ալլիատա Բրոնների հոդվածը, որտեղ Հայաստանը ներկայացված է որպես եզակի զբոսաշրջային ուղղություն՝ առանձնացող բնությամբ ու մշակույթով։
Lրագրողը Հայաստանը բնութագրել է որպես աշխարհի ամենագեղեցիկ և ամենաանվտանգ պետություններից մեկը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հեղինակը Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը նկարագրել է որպես եզակի՝ Ասիայի և Եվրոպայի սահմանագլխին տեղակայված, հինավուրց պատմություն ունեցող, գինու արտադրության հարուստ արմատներով և ջերմ ընդունելությամբ։ Նշված է, որ Հայաստան հնարավոր է հասնել ընդամենը չորս ժամում՝ Իտալիայից ուղիղ թռիչքով։
Հոդվածում ընդգծվել է նաև, որ Հայաստանի տարածքը մի փոքր գերազանցում է Սիցիլիայի չափերը, սակայն մշակութային առումով, շնորհիվ դարավոր կապերի և փոխազդեցությունների, այն շատ մոտ է իտալացիներին։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել այն հանգամանքին, որ Հայաստանը 301 թվականին, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի քարոզչությամբ, առաջինն է պետականորեն ընդունել քրիստոնեությունը։ Բացի այդ, նշվել է, որ Սուրբ Գրիգորի մասունքները պահվում են Նեապոլում։
Հոդվածագիրն անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությանը՝ առանձնացնելով խորհրդանշական «Վանքերի ճանապարհը», որը, թեև պաշտոնապես սահմանված չէ, սակայն առաջարկվում է որպես մշակութային երթուղի։ Այն մեկնարկում է Երևանից՝ իր վարդագույն տուֆից կառուցված շինություններով և Կասկադի հիասքանչ տեսարանով։
Այնուհետև ներկայացված են Էջմիածնի տաճարը՝ աշխարհում ամենահին քրիստոնեական սրբատեղիներից մեկը, Նորավանքը՝ 13-րդ դարի վանք կարմրավուն ժայռերի միջավայրում, Տաթևի վանքը՝ «Տաթևի թևեր» անվանումը կրող աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղու հասանելիությամբ, Սելիմի քարավանատունը՝ Մետաքսի ճանապարհի լավագույն պահպանված կանգառներից մեկը, ինչպես նաև Սևանա լիճը, որը ներկայացված է որպես Հայաստանի կապույտ մարգարիտը՝ Սևանավանքով։

11 Октябрь 2025 - 07:54 AMT
9 октября в авторитетной итальянской ежедневной газете La Repubblica был опубликован материал Франчески Альятта Броннер, в котором Армения представлена как уникальное туристическое направление с богатой природой и культурой, сообщает «Арменпресс».
Журналистка охарактеризовала Армению как одно из самых красивых и безопасных государств мира. Она назвала её «пограничным чудом», подчеркнув её уникальное географическое положение — на стыке Азии и Европы. Автор отметила древнюю историю страны, богатые традиции виноделия и гостеприимство. Указывается, что из Италии в Армению можно добраться всего за четыре часа прямым рейсом.
Отмечено, что территория Армении немного превышает размеры Сицилии, но благодаря многовековым связям и культурным взаимодействиям она близка итальянцам.
Особое внимание уделено тому факту, что в 301 году Армения первой в мире приняла христианство как государственную религию по проповедям Святого Григория Просветителя. Также упоминается, что его мощи хранятся в Неаполе.
Автор статьи подробно остановилась на историко-культурном наследии Армении, выделив символический маршрут «Дорога монастырей». Хотя он официально не установлен, он предлагается как культурный путь, начинающийся в Ереване с его зданиями из розового туфа и впечатляющим Каскадом.
В рамках маршрута описаны: кафедральный собор Эчмиадзина — одна из древнейших христианских святынь мира; монастырь Нораванк XIII века на фоне красных скал; монастырь Татев, к которому ведёт самая длинная в мире канатная дорога «Крылья Татева»; караван-сарай Селим — одна из наиболее сохранившихся остановок на Великом шёлковом пути; озеро Севан, названное «голубой жемчужиной» Армении, с монастырём Севанаванк.